| Ghinea_Alin_1998 a întrebat:

Imi puteti spune unitati de masura mai mari decat Terabyte, va rog?

Răspuns Câştigător
| UnCorpSanatos a răspuns:

· 1 Bit = Binary Digit
· 8 Bits = 1 Byte
· 1024 Bytes = 1 Kilobyte
· 1024 Kilobytes = 1 Megabyte
· 1024 Megabytes = 1 Gigabyte
· 1024 Gigabytes = 1 Terabyte
· 1024 Terabytes = 1 Petabyte
· 1024 Petabytes = 1 Exabyte
· 1024 Exabytes = 1 Zettabyte
· 1024 Zettabytes = 1 Yottabyte
· 1024 Yottabytes = 1 Brontobyte
· 1024 Brontobytes = 1 Geopbyte

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

TB --> Terabyte
1 terabyte (TB) egal cu 1.000.000.000.000bytes
1 terabyte (TB)= 1024 gigabytes (GB)
Cam asa se iau toti. kilobyte, megabyte, gigabyte, terabyte, petabyte.

http://exstatic.wordpress.com/2008/07/14/petabyte/

| stlucian a răspuns:

IBM a renunat sa mai produca HDD-uri in urma cu mai bine de opt ani, cand si-a vandut divizia celor de la Hitachi la inceputul anului 2003 (si care urmeaza sa treaca anul acesta sub umbrela celor de la Western Digital). Asta nu-i impiedica totusi pe cei de la IBM sa realizeze acum cel mai mare HDD din lume, cu o capacitate de 120 PB (PetaBytes).

Pentru cei ce nu stiu, 1 PB = 1000 TB. Iar IBM a reusit sa realizeze acest complex de drive-uri prin intermediul a 200 000 de HDD-uri de 3.5″, fiecare cu o capacitate de probabil 1 TB. Iar o partea din aceasta a fost ocupata de software-ul necesar realizarii unui astfel de monstru si de sistemul de fisiere GPFS (General Parallel File System). 2 PB sunt necesari doar pentru a tine minte numele fisierelor si a tuturor directorilor.

Cum simpla ventilare a unui numar asa de mare de HDD-uri nu era foarte realizabila, IBM a optat pentru o racire cu apa. Iar o parte dintre drive-uri vor fi utilizate pentru duplicarea datelor, pentru a nu se pierde nimic in cazul unei defectiuni. Acest HDD va fi folosit pentru a stoca informatii din simulari complexe climatice, si ar putea gazdui tot Internet-ul de 60 de ori.

| Andr3y25 a răspuns (pentru stlucian):

Si cat de mare este? Arata ca un HDD normal sau e cat o unitate centrala big grin.Mi-e mi-ar place sa am un hdd de 1 PT si sa il pot tine in buzunar happy (sau poate un pc care sa il pot tine in buzunar ) straight face.The future is strange

| stlucian a răspuns (pentru Andr3y25):

Daca un roman a facut asta:

http://a1.ro/......snuit.html

de ce un HDD de 1 PT n-ar arata ca unul normal mai ales ca au aparut SSD-urile de ceva vreme:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive

http://www.emag.ro/solid-state_drive_ssd_/sort-priceasc/c

:D

| SonicAndrei a răspuns:

B - B - KB - MB - GB - TB - PB - EB

byte - bit - kilobyte - megabyte - gigabiye - terabyte - petabyte - exabite

Aceasta e ordinea, dar în realitate se folosește cel mult PB.

Iată un convertor: http://www.beesky.com/newsite/bit_byte.htm