| Florian80 a întrebat:

Buna.
Intre o tableta Samsung tab s9 ultra (varianta 16 gb ram/1 tb stocare) si un laptop ce ati alege? Ms

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce fel de laptop?
Din acela cu 1500 RON, procesor cu U in coada si 4 nuclee la frecventa de 1, 5 GHz
sau un laptop la peste 2800-3000 RON, cu procesor decent
i5-i7-Ryzen5-Ryzen 7, 16 GB RAM, etc?

Si cum a intrebat si colegul: Ce ai vrea sa realizezi cu/pe produsul achizitionat?

Jocuri pretentioase de PC?
navigare pe net?
vizionat filme, ascultat muzica?
Office?
editare foto, video sau modelare 3D?
desen, grafica 2D?
de proiectare 3D nu mai intreb...

| Florian80 explică (pentru NLS):

Laptop tot cu 16 gb ram procesor bun pe care sa l folosesc pentru editare video si editare muzica

| NLS a răspuns (pentru Florian80):

Si ce programe intentionzi sa folosesti pentru editare video si audio? (in special pe tableta e intrebarea,... sau pe tableta nu intentionezi sa editezi?)

In afara de CapCut nu exista nimic serios pentru video.

Pe PC ai CapCut, dar si Premiere si DaVinci Resolve.
Plus AVID Media Composer First, VSDC si cate altele.

Pentru muzica, Ableton nu are varianta pentru Android din cate stiu.
Ai doar FL Studio, Cubasis si BandLab.

Deci daca chiar te intereseaza aceste domenii, laptopul e varianta mult mai utila.

| Florian80 explică (pentru NLS):

Pe laptop folosesc Sibelius pentru editare muzica

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Care sunt primele 3 lucruri pe care vrei sa le faci cand o / il cumperi, indiferent de ce iei?