| Al33xandra a întrebat:

Buna. Intrebare pentru cine se pricepe la imprimante, tiparire etc.
Am nevoie sa tiparesc pe o foie mai groasa decat cea pentru xerox, (ceva asemanator cartilor de vizita), nu ma pricep la grosimea foi, tipuri de hartie.
Am nevoie sa tipararesc pentru a confectiona cutiute pentru accesorii, tiparul nu depaseste o foaie A4.
Intrebarile sunt:
Ce imprimanta trebuie sa cumpar pentru a imprima pe tipul acesta de hartie?( vreau sa se vada frumos cutiuta nu sa se sifoneze urat)
Am vazut ca se face o dunga acolo unde vrei sa indoi pentru a forma cutia, acea dunga cu ce aparat se face? ( ma gandesc ca nu face imprimanta dunga aceea )

Va multumesc pentru eventualele răspunsuri.

Ps. Am un hobby pe care vreau sa l valorific si am nevoie de cutiute frumoase, as vrea sa le fac tot eu, nu sa folosesc serviciile unui centru specializat( am folosit din comert pana acum )

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

O imprimanta obisnuita poate printa si pe carton lucios (care e destul de gros si dur, zic eu). Pentru ca iti doresti sa o utilizezi intr-o afacere si pe termen lung, e recomandat sa alegi un model mai rezistent. Prin urmare, ceva mai scump.
Daca bugetul iti permite, te poti orienta catre una laser, ca sa scutesti reincarcarile dese sau inlocuirile frecvente de cartuse (dupa caz). Doar ca e mult mai scumpa decat varianta inkjet (cu cerneala).
Imprimantele nu indoaie foaia sau cartonul (cu exceptia cazului cand foaia nu e pusa corect sau mecanismul de rulare se defecteaza :)) ). Cred ca cea mai ieftina solutie e sa faci indoiturile manual, cu rigla.

ps: am gasit un aparat de tiparire pe carton super interesant. :)
Dar cred ca are un pret pe care nu ni-l permitem.
https://www.youtube.com/watch?v=RUXErOk5akI