| Miyukii a întrebat:

La noul meu laptop am observat ceva neplacut.Toate imaginile de pe taste sunt la locul lor(adica @ e unde ar trebui sa fie normal) dar daca apas pe acesta apare simbolul de langa enter ". Adica cand scriu @ apare " si invers.In rest am observat aparitia £ in locul diezului pe care inca nu l-am gasit.Pentru cei care stiu cum sa rezolve asta va rog, treceti pe aici. Fundita micuta si draguta.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai setata alta limba decat engleza. In Taskbar (bara de jos) trebuie sa ai o limba, prescurtata la 2 litere, de ex.RO pentru romana, EN pentru engleza, FR pentru franceza, etc. Dai clic stanga pe ea si selectezi EN si tastatura va reveni la normal. Numai bine!

| alecx4music a răspuns:

Te duci in control panel,, region and language, Keyboards and languages,
change keyboards, selectezi in bara de sus english - (united states) united states international, iar in lista de jos selectezi la fel: english (united states). Poti sa dai remove la celelalte limbi si sa lasi decat enlish. Se schimba cand apesi alt+shift.
Daca nu vrei stergi celelalte limbi, ii dai la advanced key settings, change key sequence
si bifezi la amandoua not assigned.
Bafta!

| Miyukii explică:

Am Windows 7, limba este in romana si la tastatura scrie marea britanie, am modificat limba si tastatura dar nu merge, daca stiti vreun program de modificat manual please...aa, si shift+alt+ce vreau eu sa scriu nu prea merge(in sensul ca nu-mi apare nimic), destule detalii, nu?

| Andreicik a răspuns:

Du-te la magazinul unde l-ai cumparat si rezolva intrebarea... ei o sa-ti schimbe claviatura sau laptopul

| Slake a răspuns:

Ai dictionarul dat pe limba romana. uita-te langa ceas, ar trebui sa ai posibilitate sa schimbi limbile de acolo.

| AndrewLeed a răspuns:

Si la mine e la fel happy Nu e o problema tehnica... Daca apesi ALT+SHIFT inainte sa accesezi acele butoane, o sa observi ca vor reveni la normal.

| F3tItZaThaDuLcIkA a răspuns:

Inseamna ca tastatura este setata in alta limba.Trebuie sa umbli pe la setari si sa o setezi in Romana si cam gata!

| cristy123456 a răspuns:

Eu sugerez sa te duci la un profesionist