| berlin a întrebat:

Buna la o placa video ce trebuie sa conteze biti sau megabiti adica:512mb pe 64 biti sau 1gb sau 2gb pe 64biti sau 128 biti care e cea mai buna?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Bit, biti, biti, biti. Bine, e posibil ca intre una cu 1 GB/128 bit si 2 GB/128 bit sa fie mai puternica cea cu 1 GB, ca intra in discutie si procesorul grafic. Mai e si situatia frecventa in care acelasi model cu 1 GB e usor mai rapid fata de cel cu 2 GB fiindca al doilea trebuie' sa adreseze mai multa memorie iar procesorul grafic nu e tzitza de mitza cit sa faca chestia asta asa, ca un mizilic.

| berlin explică (pentru KodrutZ):

N-am inteles nimic care e mai buna 1gb pe 64biti sau 1gb pe 128biti sai 2gb pe 128 biti n-am pc chiar atat de puternic 1gb de ram procesor 2, 66 placa de baxa foxconn din 2007 da un raspuns bun

| KodrutZ a răspuns (pentru berlin):

Limba romana e limba ta materna sau ai venit din China? In cazul al doilea, inteleg. Am zis ca cel mai mult conteaza PROCESORUL GRAFIC SI NU CANTITATEA DE MEMORIE/LATIMEA DE BANDA. Daca ai o antichitate din 2007, nu merita sa arunci mai mult de 150 RON pe o placa video pentru el. La mina a doua, desigur. Un Radeon HD 4xxx sau chiar un 5xxx in pretul asta vor rula mult mai bine jocurile decit vreo mizerie noua la ~300 RON.

| berlin explică (pentru KodrutZ):

Deci sa iau una de 1gb pe 64biti?

| KodrutZ a răspuns (pentru berlin):

Mai citeste de O MIE DE ORI ce am scris mai sus. Daca tot la concluzia asta ajungi, du-te la comisie si scoate certificat de handicapat.

| berlin explică (pentru KodrutZ):

Asa vorbesti pisatule care esti

| KodrutZ a răspuns (pentru berlin):

Esti amuzant, puisor. Du-te si te spala pe fata.

| HereToHelp a răspuns:

Cea mai buna e cea de 2gb pe 128. Succes tongue

| xXxXxCataxXxXx a răspuns:

Depinde de la model la model cel mai bine e sa cauti teste sa vezi.

| vladmircea a răspuns:

Deci 2gb in principiu ddr5 128 - perfecta dar 1gb iti ajunge si 64/128 asta conteaza in principiu si clar sa fie 1gb si ddr5 nu ddr3

| berlin explică (pentru vladmircea):

Nu prea am inteles care e buna n-am pc puternic placa de baza foxconn din 2007 procesor 2, 66 ramm 1gb care se potriveste?