| •• a întrebat:

Buna la toata lumea! As dori sa achizitionez o placa video si nu sunt hotarat. Care credeti ca este cea mai buna(referitor la HD, cum se comporta la jocuri etc.) dintre astea doua ATI Radeon HD 4650 sau ATI Radeon HD 5450? plz

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

5450 e mai noua, dar are un bus de 64 biti. E foarte probabil sa-ti mearga mai bine jocurile cu 4650(bus 128 biti) desi 5450 are mai multe tehnologii(recente, constructie pe 40nm) pe ea cum ar fi DirectX11, Shader Model 5, consuma mai putin, etc.
Daca intrebai de 4650 vs 5650 atunci castigator era 5650 fara nicio discutie.
Pentru filme HD ambele-s cam la fel... dar in jocuri cred ca 4650 s-ar descurca(nu stiu daca vizibil) mai bine. Depinde si de restul componentelor din sistem(procesor, memorie ram)

| Dannyjj a răspuns:

Normal ca ATI Radeon HD 5450.
Iti zic asta pentru ca cunosc foarte bine ambele placi. Este mai noua, deci este mai gandita, si mai imbunatatita decat HD4650.
P. S uite aici o comparatie(daca stii engleza atunci stii exact despre ce vorbesc si despre ce este vorba acolo)
http://www.hwcompare.com/410/radeon-hd-4650-512mb-vs-radeon-hd-5450/

| lucian a răspuns:

Ia-ti HD 5450

| PixieTrixie a răspuns:

Verisorul meu ATI Radeon 4650 de cativa ani buni si functioneaza inca perfect. Ti-o recomant cu toata increderea!

Poti sa iti iei si un ATI 4850 il ti 3 ani, daca ai monitor de 17''.
Dar daca vrei pe un monitor de 24 Inci sau mai mare iti poti lua ATi 4890 Vapor-X.
Din cate am auzit e buna si Asus nVidia GeForce GTS 250

Sper ca ti-am fost de folos big grin
Fundita?

| alexmatei a răspuns:

5450 am si eu este foarte buna... tio recomand

| anon1m_4883 a răspuns:

Frate eu am HD 5450winking si se vede super tarehappy dar eu iti zic mai bine ia-ti HD 5450winking!