| marmeladka a întrebat:

Buna ma poate cineva ajuta cu acest program in C?
"Se introduc in calculator si se memoreaza virtele a n-barbati.Afisati citi au varsta mai mare de 50 si mai mica de 70. "EXEMPLUbig grinate de intrare -4 virste
56 45 76 65 DATE DE IESIRE -2 barbati.Astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Algoritmul este astfel:
- definesti o variabila, pe care o vei folosi drept CONTOR, cu valoare initiala 0.
- dupa citirea (secventiala) a datelor unui barbat pui intrebarea: "daca varsta mai mare de 50 si mai mica de 70" atunci aduna 1 la contor si sari la citirea datelor urmatorului barbat
- la sfarsitul citirii intregii liste s-a obtinut si se poate afisa numarul total ai barbatilor care indeplinesc acest criteriu

3 răspunsuri:
| marmeladka explică (pentru Bula):

Am inteles algoritmul dar mie nu imi iese sa fac programul

| frik a răspuns:

#include
using namespace std;
int main()
{ int i, n, c=0, v[100];
for(i=1; i>v[i];
if(v[i]>50 && v[i]

Bula
| Bula a răspuns (pentru marmeladka):

Trebuie sa faci multe incercari... pe "viu".
Intai, creezi un fisier cu datele (in Notepad sau asemanator, merge repede) de unde vei citi cate un articol (rand, cu separatoare virgula, 4-5 campuri).
In functie de formatul care l-ai dat articolelor din fisier vei scrie si programul. Sunt multe variante posibile, ai ocazia sa testezi...winking