| Trollerul a întrebat:

Buna,mi-am cumparat un HDD de la Seagate de 500GB,si este mai ciudat pentru ca nu are mufele ca la vechiul hdd, am citit pe net si cred ca este mufa SATA, cum pot sa il montez pe placa de baza? va rog cat mai explicit. FUNDA!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Cauta pe net daca exista adaptoare SATA->ce ai tu nevoie.Adica dupa ce il montezi nu o sa mai intre direct mufa SATA care nu se potriveste in placa ta de baza,o sa intre ce ai tu nevoie daca exista un astfel de adaptor(spun daca exista, pentru ca nu sunt sigur, nu mi-a trebuit niciodata si nu m-am informat despre asta, dar exista o gramada de adaptoare pentru tot felul de chestii deci presupun ca exista si pentru asta, cauta pe net.)

| alecx4music a răspuns:

Inainte sa il cumperi, trebuia sa te asiguri ca mai ai sloturi sata disponibile.
Uite cum verifici:
Unde scrie sata conectors, acolo treubuie sa bagi cablul de la HDD.
Uite-te si tu mai atent pe placa de baza, si vezi unde se potriveste mufa.
Bafta!

| al3xander a răspuns:

Iti trebuie un adaptor bidirectionalk SATA->IDE. gasesti o gramada pe net uite aici unul http://www.vexio.ro/......ird_P31206

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Exista de cumparat adaptor...