| mitsufball a întrebat:

Buna mi-am luat o placa video Nvidia GetForce 7300LE 256mb si imi trebuia un adaptor pentru al conecta la monitor cand pun placa video toate bune si frumoase deschid pc-ul si imi ramane ecranul negru. daca ma puteti ajuta dau funda!

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ai conectat monitorul la placa video si nu iti apare nimic inseamna ca placa video nu este functionala sau nu este instalata corect.

| MarkTremonti a răspuns:

De ce adaptor este vorba? Cumva VGA to HDMI? Doar cu un adaptor nu rezolvi nimic daca vrei sa legi o placa cu iesire vga la un monitor cu intrare HDMI. VGA-ul, pur si simplu nu poate duce latimea de banda pe care o are HDMI. Exista insa convertoare de semnal, dar care sunt foarte scumpe si nu are rost. Daca chiar doresti sa legi placa video la un dispozitiv cu intrare HDMI atunci ti-as sugera alta placa, una ieftina care sa aiba iesire HDMI(sunt in jur de 150 de lei-200 de lei) sau un monitor cu mufa VGA.

| mitsufball explică:

Placa video are iesire dvi-jack am cumparat un adaptor l-am pus se potriveste dar nu apare nimic cumva trebuie sa instalez driverul placii inainte sa o pun?