| Iulyka90 a întrebat:

Buna. Mi-am luat un stick de 256 GB si cand transfer poze pe el de pe telefon imi spune ca nu are spatiu suficient desi pozele nu au nici macar 10 GB. Care credeti ca ar fi problema? Multumesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cati bani ai dat pe stick? Nu ti s-a parut prea ieftina?
Circula foarte multe stick-uri si card-uri de memorie inselatoare si ieftine, care au inscrise capacitati mari de stocare, dar in realitate au capacitate mica. Am intalnit multe asemenea.

Doar prin testare de suprafata (de exemplu cu HDTune) poti afla care este marimea reala, dupa care trebuie sa rescrii tabela de partitie la valoarea reala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu il recunoaste telefonul nu este compatibil.

| sierra1 a răspuns:

Incearcă in etape de câte 1-2 Gb

| NLS a răspuns:

Modelul si producatorul stickului, siteul de unde l-ai cumparat, si... pretul?

Un stick de 64gb, un model cu pret mediu, costa vreo 23-25 euro, poate mai mult.

Daca e un produs de pe Wish, sau chiar de pe AliExpress, si a fost foarte ieftin, cel mai probabil nu are mai mult de 8 GB.
Uneori am vazut si modele foarte ciudate, cu capacitati "nestandard", precum 9 - 10GB.
Chiar daca in Windows il arata in unele locuri ca fiind de 256GB, tot 8 are.

Nu gasesc exemplu cu stick acum, dar si cu cardurile SD e la fel.
Daca cauti prin clipurile lui Linus, o sa vezi card SD de 512GB, cumparat de pe unul dintre aceste site-uri, nu mai retin care din ele, si avea in realitate 32GB.

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu e fake = stick de 8 GB pe care scrie că e de 256 GB îl poți formata!
Succes!

| Zuzu1991 a răspuns:

Formateaza stick-ul...

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

L-ai luat de pe Wish?