| PopescuVlad a întrebat:

Producătorul unei plăci video afectează performanțele acesteia?
De exemplu:
O placă video GeForce GTX 1650 produsă de Inno3D are aceleași performanțe cu o placă video identică GeForce GTX 1650 produsă de Nvidia?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

NVIDIA nu produce placi video ci doar GPU-uri si eventual un design de referinta. Producatorii de placi video iau GPU-ul de la NVIDIA si eventual implementeaza design-ul de referinta sau isi creeaza propriul design (viteza GPU, tip RAM, viteza RAM, solutie racire).

3 răspunsuri:
| PopescuVlad explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc că m-ai ajutat! Nu prea știu multe despre calculatoare dar eram curios!

| flixbuster a răspuns (pentru PopescuVlad):

Cu placere. Trebuie sa mai adaug si latimea de banda - 64 bits, 128 bits, 256 bits, 512 bits.

In general, pentru doua placi cu acelasi GPU - sa zicem GTX 1650 cum ai zis tu - ca sa afli care e mai buna compari cei 4 parametri:
- viteza GPU mai mare e mai buna, DDR5 e mai bun decat DDR4 care e mai bun decat DDR3 si tot asa, daca ambele au 2G VRAM atunci daca una are viteza RAM 2400 e mai buna decat cea care are 2000, cea cu latime de banda 256 bits e mai buna decat cea cu latime banda 128 bits.

Din nou, cele de mai sus se aplica la doua placi cu acelasi GPU. Altfel, ca sa le compari, mai bine cauti niste benchmark-uri.

De exemplu un GTX 1060 e mai bun decat un GTX 1650:

http://gpu.userbenchmark.com/......4039vs3639

| PopescuVlad explică (pentru flixbuster):

Îți mulțumesc mult de răspuns!