| T4zu a întrebat:

Salut tuturor. Trec direct la subiect fara sa o lungesc prea tare. Este compatibil Direct X 12 cu placa video nVidia GeForce GTX 780Ti? A fost testat? Cu cat imbunatateste performantele placi video in programe/jocuri?
Funda!

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

1) DX12 e suportat de 780 TI.
2)poti sa-l testezi si tu daca vrei, dar o sa iti trebuiasca Windows 10. Am vazut teste pe net, foloseste goagal si gasesti si tu. Salturile de performanta sunt destul de mari(10%+), cel putin in testele aratate.
Unul dintre lucrurile bune la DX 12 este ca o sa foloseasca toate nucleele de procesor, in cazul in care ai mai multe, adica imbunatateste masiv suportul pentru procesoare multi-core.
S-a redus overheadul, optimizat fluxul de lucru, si aparent iti face si o virtualizare a resurselor, ca si exemplu o sa poata folosi, daca este programat in asemenea fel, evident, si placa integrata pentru acelasi joc. Era un exemplu in care placa integrata de pe un I7 era folosita la postprocesare, si Titan X la restul. Diferenta era cam de 10%.
http://wccftech.com/......nce-gains/

Bafta!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

ORICE placa video care suporta dx 11 suporta si dx 12.

| CinevaNou a răspuns:

Trebuie si jocul sa foloseasca directx 12 in mod explicit ca sa simti diferenta. Nu te gandi ca o sa-ti mearga orice joc, chiar si cele cu directx 10 de 100 ori mai bine. Si o sa treaca multa vreme pana cand or sa fie exclusiv directx12, majoritatea or sa ramana hibrid o vreme directx10/11/12, si e foarte probabil sa nu simti mare diferenta ruland pe dx12 in cazul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca este compatibil. Orice placa video cu maxwell va avea directx 12. Si normal ca va imbunatati performantele. Nu stiu un procent exact, dar clar vei avea o performanta sporita.