| octav005 a întrebat:

Bună seara. Am luat un laptop din targ, la mana a doua. Am băgat alimentatorul, pornește cooler dar bipuie de 4 ori. Ecranul nu pornește. De la ce ar putea fi?

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce model de laptop?

In general 4 bip-uri inseamna ceva probleme cu memoria RAM

| Silviu0792 a răspuns:

De la o mare TEAPA pe care ti-ai luat-o cumparand laptop din targ

Răspuns utilizator avertizat
| octav005 explică (pentru Intruder19):

Nu știu. Sa ma uit. Oricum un model vechi.

| octav005 explică (pentru AlexDorinel):

Sincer chiar nu ma așteptăm să pornească. La cât am dat pe el...

| octav005 explică (pentru Silviu0792):

Sincer. Nu este teapa. La cât am dat pe el. E super bine.
Chiar nu ma așteptăm să pornească ceva în el

| NLS a răspuns:

Cum a zis si colegul, scoate RAM-ul, si inverseaza placile intre ele.
Daca e nevoie, curata-l si de praf daca tot il descfaci.
Inlocuirea pastei termice nu e necesara daca temperaturile vor fi in parametri normali.
Asta o sa vezi mai incolo, nu are voie sa NU se aprinda ecranul din cauza temperaturilor mari.

Daca asta nu da rezultate, scoate HDD-ul lui (daca e vechi presupun ca are HDD) si incearca sa bootezi de pe un SSD de-al tau.

4 bipuri si un ecran complet negru, de regula indica probleme cu memoria RAM.

| octav005 explică (pentru NLS):

Mulțumesc frumos. O sa incerc

| darrio2007 a răspuns (pentru octav005):

Daca nu te asteptai sa porneasca, de ce l-ai cumparat?
Bani aruncati.

| octav005 explică (pentru darrio2007):

Am dat 5 lei pe el. Dacă asta zici tu ca sunt bani aruncați... eu nu ma așteptăm să pornească. L.am luat m.ai mult pentru piese, HDD, ram, etc. Dar am zis sa îl încerc măcar.

| Lukasssz a răspuns:

Ti-ai luat teapa, asta e romanu` nu ai ce sa faci, incearca sa le dea teapa la semeni, de asta noi suntem asa dezbinati, de asta 10M de romani sunt in alte tari, din cauza salariilor si a hotilor din tara!

| octav005 explică (pentru Lukasssz):

Dacă tu zici ca este teapa sa dai 5 lei și sa ei un laptop. Chiar și pentru piese.

| darrio2007 a răspuns (pentru octav005):

Acum cand spui ca l-ai luat pentru piese te cred. Numai sa ai ce alege din el daca vrei sa folosesti piesele pentru laptopuri mai noi. Daca esti priceput sa le repari.

| octav005 explică (pentru darrio2007):

Este model m.ai vechi. Pot folosi HDD, procesor, ram

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Lukasssz):

Stai linistit ca nici ungurii nu-s mai buni! Un exemplu: m-am internat de urgenta la Jula (Gula cum ziceti voi). Un pat cu o saltea subtire de-mi treceau fiarele prin spate. Am rugat sora sefa (ei n-au asistente) sa-mi mai dea o saltea. A zis ca nu se poate. Am scos 3.000 de forinti din buzunar si i-am dat. imediat a venit cu o bucata de de burete cat patul de grosimea a 15 cm. si l-a pus sub saltea. Fiind la granita cu Ungaria am vazut destule.