| octav005 a întrebat:

Bună seara. Am luat un laptop din targ, la mana a doua. Am băgat alimentatorul, pornește cooler dar bipuie de 4 ori. Ecranul nu pornește. De la ce ar putea fi?

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce model de laptop?

In general 4 bip-uri inseamna ceva probleme cu memoria RAM

| octav005 explică (pentru Intruder19):

Nu știu. Sa ma uit. Oricum un model vechi.

| NLS a răspuns:

Cum a zis si colegul, scoate RAM-ul, si inverseaza placile intre ele.
Daca e nevoie, curata-l si de praf daca tot il descfaci.
Inlocuirea pastei termice nu e necesara daca temperaturile vor fi in parametri normali.
Asta o sa vezi mai incolo, nu are voie sa NU se aprinda ecranul din cauza temperaturilor mari.

Daca asta nu da rezultate, scoate HDD-ul lui (daca e vechi presupun ca are HDD) si incearca sa bootezi de pe un SSD de-al tau.

4 bipuri si un ecran complet negru, de regula indica probleme cu memoria RAM.

| octav005 explică (pentru NLS):

Mulțumesc frumos. O sa incerc

| Lukasssz a răspuns:

Ti-ai luat teapa, asta e romanu` nu ai ce sa faci, incearca sa le dea teapa la semeni, de asta noi suntem asa dezbinati, de asta 10M de romani sunt in alte tari, din cauza salariilor si a hotilor din tara!

| octav005 explică (pentru Lukasssz):

Dacă tu zici ca este teapa sa dai 5 lei și sa ei un laptop. Chiar și pentru piese.

| Salontanul a răspuns (pentru Lukasssz):

Stai linistit ca nici ungurii nu-s mai buni! Un exemplu: m-am internat de urgenta la Jula (Gula cum ziceti voi). Un pat cu o saltea subtire de-mi treceau fiarele prin spate. Am rugat sora sefa (ei n-au asistente) sa-mi mai dea o saltea. A zis ca nu se poate. Am scos 3.000 de forinti din buzunar si i-am dat. imediat a venit cu o bucata de de burete cat patul de grosimea a 15 cm. si l-a pus sub saltea. Fiind la granita cu Ungaria am vazut destule.

Răspuns utilizator avertizat
| Silviu0792 a răspuns:

De la o mare TEAPA pe care ti-ai luat-o cumparand laptop din targ

| octav005 explică (pentru Silviu0792):

Sincer. Nu este teapa. La cât am dat pe el. E super bine.
Chiar nu ma așteptăm să pornească ceva în el