| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara! Am o întrebare.Pc ul cuantic are Windows ca pc ul,sau măcar monitor tastatura și mouse, la care te poți juca de exemplu cs?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, cred ca nu are niciuna dintre astea. Cel putin in stadiul actual.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Computere cuantice exista doar in mod experimental, deocamdata sunt prea slabe pentru a fi utile la facut calcule.

| flixbuster a răspuns (pentru doctorandus):

He he he... "In 2019, Google’s quantum computer performed a calculation that would take the world’s most powerful computer 10, 000 years to complete."

https://www.analyticsinsight.net/......computers/

| doctorandus a răspuns (pentru flixbuster):

Calculul ala a fost ales demonstrativ. Calculatoarele cuantice existente sunt greu programabile. Deci nu sunt ca un PC cu care faci tot ce vrei tu cu el.

| flixbuster a răspuns (pentru doctorandus):

Dupa logica asta, pe langa quantum computing si procesoarele AMD EPYC si Intel Xeon (si tot ce e legat de servere in general) sunt naspa ca nu poti sa te joci cantăr' pe ele... ruleaza doar niste chestii nasoale gen masini virtuale, servere Linux, containere si alte "aiureli".

| doctorandus a răspuns (pentru flixbuster):

Nu, probabil acel computer a fost construit special pentru acel calcul si altceva nu mai stie.

| gabicoo a răspuns:

Îhî! Are și imprimantă și unitate DVD!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

Imprimanta matriceala format A3!