| arual93 a întrebat:

as dori sa achizitionez un Samsung galaxy s3 fara garantie de la o persoana.Pretul este de 1300 lei.Intrebarea mea este cum pot distinge o replica s3 de unul original.Am inteles ca cele replica au dual sim.dar nu este valabil asta de fiecare data..pt acest telefon este valabil codul*#06#? mentionez ca niciodata nu am atins unul original, dar intentionez sa merg la un shop pentru a ma familiariza cu el.Am inteles ca si ecranul difera. diferenta este uimitoare..si memoria ram la cel replica este de 512. Ce detalii ar trebui sa ma stiu pentru a nu lua o mare pacaleala? aa, inca ceva.Este adevarat ca la telefoanele chinezesti nu apare acea sigla cu protectia mediului, taiata? telefonul are garantie pentru alta tara.

Răspuns Câştigător
| dani0822 a răspuns:

In primul rand, scoti bateria si te uiti daca scrie doar IMEI-ul, asta inseamna ca este o replica, te uiti si pe baterie daca are logo-ul Samsung, meniul difera, rezolutia camerei, memoria, material de proasta calitate( nu are gorilla glass), du-te la cosmote, Orange si umbla putin pe unul original, daca il conectezi la pc nu il recunoaste ca Samsung.

2 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Uite aici diferentele intre cele 2, cea mai clara e atunci cand il porneste, poti sa incerci si tu cu cel care vrei sa il cumperi
http://www.youtube.com/watch?v=igPqwjjFDp4

| dani0822 a răspuns:

Incerca #9999# sau *#0837#
pe langa *#06# care arata doar IMEi-ul, daca iti da eroare insemna ca este replica.