| SteffGabyy a întrebat:

De ce nu se mai aprinde pc, el merge normal da nu mai arata bios nici sistemul de operare, nu este de la monitor de la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ori merge normal ori nu se mai aprinde? cel mai probabil placa video sau placa de baza.

1 răspuns:
| jhonny999 a răspuns:

In aceasta situatie cauzele pot fi multiple si trebuie luate prin eliminare.
In primul rand cind nu avem semnal la Monitor dar unitatea porneste.
Verificam Placa video, o extragem din slot, curatim de praf placa si slot, o reintroducem la loc si o fixam bine in slot, vom porni Pc sa vedem simptom.
Daca avem Placa video onboard vom scoate din slot placa dedicata si vom comuta cablul VGA pe cea onboard daca PC porneste normal tragem concluzia caci Placa video dedicata este defecta.
Daca problema nu se rezolva trimite mesaj si vom cauta alta cauza.