| Adinutzzaa a întrebat:

Bună seara! Îmi puteți recomanda vă rog o cameră video care să fie și audio pentru vizor? Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru poarta sau usa (la distanta) se foloseste interfon cu camera video (video-interfon).

| Adinutzzaa explică (pentru Bula):

Nu se vrea interfon cu video. Așa ca vreau să pun eu la vizor. Aveți ce să îmi recomandați? Este legal, m-am interesat atâta timp cat nu public imaginile sau nu le arăt pentru defăimare.

| Bula a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Daca nu vor vizor obisnuit (de usa), ci unul electronic, atunci poti folosi un sistem de interfon obisnuit (pentru sunet), iar o camera web s-ar putea folosi cu conectare usb la un calculator /laptop /tableta etc. De asemenea, pentru video se poate folosi si o camera analogica conectata la un monitor /televizor cu intrare RCA sau Euroscart.

| Adinutzzaa explică (pentru Bula):

Eu vorbesc strict despre ușa mea, nu mă interesează de ușă celorlalți. Vreau un vizor care să fie și audio și video ca să pot vedea cine e la ușă când sună sau dacă se întâmplă ceva la mine la ușă ( am o nebună pe scară care pune cârpe cu foc pe la uși și nu pot demonstra ca o face decât dacă pun un vizor de genul ca să mă pot duce la poliție să o reclam).

| Bula a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Daca-ti pune cineva "carpa cu foc" la usa si vrei sa demonstrezi acest lucru, atunci un vizor NU ESTE SUFICIENT!
Pentru a demonstra o asemenea fapta, ai nevoie de un sistem de supraveghere video, cu cel putin 2 camere infrarosu ascunse + microfoane!
Pentru montarea corect-functionala a unui aemenea sistem trebuie sa apelezi la o firma specializata, preferabil detectivi particulari (ceea ce este costisitoare).
Un simplu vizor (optic) de usa costa doar cca. 10+20 lei + montarea (gaurirea usii).