| octav005 a întrebat:

momentan in PC am 8gb de RAM. Daca as mai cumpara inca alti 8 gb. Calculatorul va lucra mult mai repede?
Am windows 7, 64biti. cu browser porit, Youtube, Facebook, si alte doua pagini, sistemul de operare, antivirus si alte programe, imi ocupa cam 4gb RAM.
NU AM NICI UN JOC INSTALAT.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai memoria RAM de 8 GB eu cred ca nu mai nevoie s-o maresti, este indestulatoare pentru marea majoritate a activitatilor pe care le faci.
Calculatorul va lucra foarte putin mai repede doar daca ar folosi mai multa memorie RAM peste 8 GB, altfel nu va lucra mai repede.

| Jipa95 a răspuns:

Nu vei observa nici o imbunatatire, deoarece ram-ul te ajuta in multitasking. Daca vrei sa lucreze mai repede, pune-ti un ssd de minimum 120gb, de preferat Samsung sau fury x, si fa un upgrade cu un procesor mai rapid.

| CPAElites a răspuns:

Nu va lucra mai "repede".
Daca vrei viteza mai mare, iti recomand sa cumperi un SSD happy
Instalezi Windowsul si programele pe el si gata.

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Am inteles. si u.t.o.r.e.n.t.u.l este bine sa il pui pe ssd? am inteles ca nu e bine. Ai viata la SSD mai mica avand torente la seed.

| CPAElites a răspuns (pentru octav005):

Pai daca jocurile sunt d.escarcate pe Hard Disk nu e nicio problemawinking

| octav005 explică (pentru CPAElites):

Pai și dacă am un ssd. Pot instala u. T. o. re.nt.ul. Pe hard disk?