| yeaa1234 a întrebat:

Bună seara!

Revin cu o problemă. Eu aveam un cont de yahoo, care în urma inactivității, a fost dezactivat și aș dori să îl reactivez.
Pe net am găsit soluția de a adăuga 2-Verification Method pentru a-l reactiva, însă, contul nefiind folosit de ani de zile, ultima dată când a fost folosit nu exista setarea aceasta cu 2-Verification Method pentru a putea recupera contul și automat, nu am cum să fac această setare în lipsa accesului la cont.
Există o altă soluție pentru a recupera contul fără 2-Verification Method sau singura soluție este să creez un cont nou?
Menționez că aș dori să recuperez câteva mail-uri importante, motiv pentru care prefer să încerc reactivarea în locul unui cont nou.

Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu, astfel de conturi trecute ca inactive de catre yahoo nu se mai pot recupera! o sa iti zic si de ce!
cu siguranta nu iti mai duci aminte (caci in trecut se cereau,astazi au fost inlicuite de altele) setarea intrebarii de siguranta de exemplu! in lipsa ei si a altor elemente contul inactiv nu se mai poate recupera.
Iarasi daca nu ai trecut un alt email pentru recuperare, contul nu se mai poate recupera!
Este o greseala a lor, eu as fi pus ca regula generala, daca 10 ani numai intri deloc pe contul de email acesta sa fie sters definitiv nu trecut ca inactiv!
Stiu ca nu te incanta ce am zis, dar trebuie sa fim asumati, daca nu am folosit un serviciu ani de zile si mai ales nu ne-am luat toate masurile de recuperare, asta este!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conturile dezactivate de la yahoo nu se mai pot reactiva, dar poti sa-ti faci cont nou la yahoo.
Eu ti-as recomanda sa-ti faci cont pe gmail, fiindca yahoo este foarte prost administrat, usor de spart si toata lumea se muta de la ei.

| adryang78 a răspuns:

Chiar dacă nu exista metoda de verificare în doi pași pe atunci, o soluție de back-up trebuie să fi fost. Ai încercat să trimiți o solicitare la suport?