PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Buna seara!
Stiti cumva daca Shazam nu identifica si piese din muzica clasica?!
Era ceva fain, intr-un film, acum, probabil Haendel, sau ceva asemanator, si am dat sa aflu ce e, dar desi a afisat "expand searh", nu a gasit!
Multumesc!

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La finalul oricărui film se afișează toată muzica din film.

Shazam recunoaște muzica; dar câteodată are nevoie să o asculte de mai multe ori; și o va găsi dacă va auzi partea ce scoate în evidență melodia.

| NLS a răspuns:

Incearca si SoundHound

| PsihoSex explică (pentru NLS):

S-a terminat filmul si faza, dar multumesc!
Il ai, e bun?!

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.digi24.ro/......ni-1373573

toate 3 aplicatiile (viber, google si soundhound) au identificat gresit melodia aia

insa incearca asta: pune numele filmului pe google, urmat de cuvantul "soundtrack", de exemplu:
https://www.google.com/search?q=prey+soundtrack
primul link e:
https://www.youtube.com/watch?v=LFLcT3aHEP4
iar in descriere sunt link-uri unde poti sa sari de la o melodie la alta pana o gasesti pe aia pe care o cauti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate dar are limitarile sale. Nu mereu ai nevoie de Shazam, daca stii numele filmului poti gasi melodia mai usor pe Google probabil. In plus si aplicatia Google are functie de cautat melodii ascultand portiuni din ele.

| PsihoSex explică (pentru anonim_4396):

"aplicatia Google"?! Pe film am nimerit zapand. si placandu-mi muzica, am vrut sa stiu cine si ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PsihoSex):

Pe telefoanele cu android Google are propria aplicatie. In plus daca stii oarecum intervalul orar si canalul tv, pe care trebuie sa le sti, poti cauta grila pe ziua de azi si implicit filmul.

| PsihoSex explică (pentru anonim_4396):

Era un film italian de epoca, multumesc de info, am sa incerc.

| MihaiSpeedster a răspuns:

In principiu identifică, dar interpretarea trebuie să fie făcută exact după partitura originală. Mai sunt unele adaptate și interpretate de vreo orchestră într-un mod mai modern, și e posibil să nu le găsească.