| Luke21Rules a întrebat:

Buna seara TPU, as avea nevoie de un raspuns pentru calculator. Credeti ca daca cumpar placa asta video http://www.emag.ro/......EH50KBBBM/ si cu 4gb ram http://www.okazii.ro/......a139387532 de aici. Ok acum sa va spun ce contine PC-ul meu : Placa video Nvidia GeForce 6200 TurboCache, procesor Dual core 2X 64 3800+ de 2. 0ghz 1 gb ram sursa 230W. Asa deci intrebarea mea e urmatoarea. Daca iau doar placa video fara rami... jocurile vor rula mai bine decat pe placa prezenta acum? Am inteles ca daca nu iau si 4gb RAM nu o sa mearga foarte bine.Aaa da si credeti ca sursa o sa suporte placa video ma indoiesc de 230W. Multumesc anticipat, astept raspuns.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

O sa mearga mai bine si doar cu placa video, o sa vezi o diferenta.Totul e sa-ti suporte sursa. Ca sa fi sigur sa incerci sa-ti iei si o sursa cel putin cam asa http://bit.ly/Kc4Oyt sa-ti poate duce toate componentele bine.

| Luke21Rules explică (pentru CM7YRE):

Dar daca iau alta sura, trebuie sa fie intr-un fel... compatibila cu sistemul sau cu placa de baza? de obicei unele surse zic ca sunt de 450 500 dar de fapt sunt de 200 300... crezi ca daca as cumpara sursa recomandata de tine m-iar duce placa video?

| Luke21Rules explică (pentru Luke21Rules):

Aaa si inca ceva, unde as putea sa vad de cat e sursa mea... eu doar m-am luat de pe eticheta din spate ca scrie 230W

| CM7YRE a răspuns (pentru Luke21Rules):

Trebuie sa poti lega la ea hdd-ul si dvd writerul, daca sunt pe sata vezi sa aiba mufe sata. Nu-ti trebuie altceva pentru compatibilitatea cu palca asta video. Da, pe asta functioneaza, am probat pe multe calculatoare dar vezi cum ai hdd-ul si dvd writerul, sa le poti lega la alimentare.

| vlad2222 a răspuns:

Deoarece ai procesor de 64 de biti şi 1 gb ram, trebuie sa iei acele plăcute pentru a face 4 gb, minimum necesar pentru un astfel de procesor.
Dacă schimbi doar placa video nu vei vedea nicio schimbare la viteza cu care merg jocurile şi pc-ul în general.
Treaba cu sursa chiar nu e necesară. Ea se alimentează prin placa de baza.