| DanielFortnite a întrebat:

Buna seara, utilizatori TPU am o întrebare am deschis și eu laptopul și îmi apare Select C:\Windows\system32\sc.EXE sub forma la un cmd, ce înseamnă mai exact asta? Va rog să mă ajutați dacă puteți, nu știu cum să pun o imagine că aș fi pus.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fiseirul original sc.exe este parte componenta a Windows, desi est safe

mai ales ca este localizat in C:\Windows\System32

cand poate fi considerat malware?

If sc.exe is located in a subfolder of "C:\Program Files", the security rating is 74% dangerous. The file size is 695, 808 bytes. There is no information about the author of the file. The process starts upon Windows startup (see Registry key: User Shell Folders). It is not a Windows core file. It can change the behavior of other programs or manipulate other programs. The program is not visible. The program can be removed using the Control Panel's Add\Remove programs applet. Sc.exe is able to record keyboard and mouse inputs.

pentru linistea ta scaneaza PC-ul cu solutia antivirus integrata in windows (cu updateuri la zi) si cu o solutie anti-malware precum malwarebytes!
cu siguranata nu vor gasi nimic legat de acest sc.exe!

| DanielFortnite explică (pentru Simpatic):

Mersi pentru răspuns mai am o întrebare când mi-a apărut acel cmd mi-a scris doar acel titlul și nimic altceva

| Simpatic a răspuns (pentru DanielFortnite):

Spune pe net ca "sc.exe (service control) is a command-line utility in Microsoft Windows that is used to manage and communicate with the Service Control Manager and services installed on a PC. It can be used to create, delete, start, stop, and configure Windows services"

de aceea se deschide ca o comanda pe cmd.exe

| Korkodeln a răspuns:

Sc.exe este in mod normal o comanda care face parte din Windows si e folosita de unele installere sa creeze un serviciu, de obicei pun un script care se ruleaza automat dupa reboot, dar numai o singura data si si se sterge automat. Acum ori ai avut o instalare de ceva program care nu a functionat OK si acel script ruleaza mereu la pornire, ori esti virusat.