| simo0393 a întrebat:

spuneti mi si mie "partile unui microprocesor"...

mersi mult
:*

Răspuns Câştigător
| mona01 a răspuns:

Microprocesor - este un circuit integrat (LSI, VLSI) cu mii de
tranzistoare în structură care realizează funcŃiile unităŃii centrale dintr-un
calculator.Pentru a-şi realiza serviciile microprocesorul este format din celule numite regiştrii. Un registru este o zonă de memorie temporal, cu acces foarte rapid, care acceptă, stochează şi transmite date şi informaţii necesare procesului de prelucrare imediată a datelor. Microprocesorul este un set de circuite integrate într-o pastilă de siliciu numită CIP. Un astfel de circuit contine zeci de milioane de tranzistori microscopici, gravaţi şi integraţi prin tehnologii chimice şi foto-litografice pe o structură de siliciu cu mai multe straturi. Sper ca te-am ajutat! FUNDAAA?

1 răspuns: