| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Stie careva de ce starcraft 2 nu foloseste mai mult de 2 nuclee la procesoarele quad core?
Si daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi gen un program sau altceva etc.
Am un procesor q6600 2,4 ghz si imi mananca ficatii imi incep jocul cu 130 de fps-uri si il termin cu 2-3 si cand ma uit in task manager doar 1-2 nuclee imi foloseste atat.
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din task manager poti selecta ce nucleu / nuclee sa iti foloseasca o aplicatie (in win 7), deschizi task manager / processes si de acolo clik dreapta pe joc (acesta trebuie sa ruleze ca sa apara acolo) si dai set affinity, dupa iti apare cateva casute cu cpu 0, cpu1, etc... bifezi cate nuclee sa iti foloseasca jocul

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Incearca un overclock. Daca programul nu e optimizat pentru dual/quad/octo-core, degeaba te chinui tu cu affinity si alte treburi, tot ce conteaza e frecventa bruta de functionare.