| andreeaoprea a întrebat:

Stie cineva cum pot crea o retea locala prin interemediul careia mai multe pc-uri client sa poata accesa o baza de date de pe pc-ul server? Dau funda. Mersi

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Ai nevoie de un Router (sau un Hub, dar nu oridecare ci doar acelea care atribuie automat adrese de IP ) si cu Windows de la Vista in sus. Acesezi baza de date, care este un simplu fisier, intrand in MyComputer>Network

| andreeaoprea explică (pentru NGheorghe):

Pai eu vreau sa creez o interfata...care sa acceseze singura baza de date. Adica, mai exact vreau sa fac o aplicatie in C#, sa o instalez pe pc-urile client...iar baza de date sa o am pe server si sa poata fi accesata de toti angajatii firmei. Sau ceva de genu asta. Aplicatia e pentru facultate, un proiect si ma cam depaseste, desi am citit o gramada de chestii pe net sad

| NGheorghe a răspuns (pentru andreeaoprea):

Daca este un proiect atunci eu iti urez bafta!
Ca eu nu le am cu programarea in C#, s-apoi de vreme ce configurarile pentru comunicarea intr-o retea se fac automat de catre Windows, ii clar ca nu am nici un motiv sa ma preocup.