| mgs203 a întrebat:

Buna,stie cineva daca pot cumpara separat o singura casca wirelles? Am pierdut casca dreapta de la galaxy buds si nu stiu daca trebuie sa cumpar o pereche noua sau pot cumlara doar casca dreapta

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu, ele sunt pereche.

| Simpatic a răspuns:

Magazinele fizice cat si online, vand doar casti wireless sau cu fir, DOAR pereche!
Nu vei gasi in niciun magazin produse care s-au fabrica ca si pereche stanga+dreapta, doar stanga sau doar dreapta, sa le poti achizitiona separat.
Este si cazul castilor Samsung buds, doar pereche poti cumpara!

| SuNaM a răspuns:

Nu se poate, pentru ca sunt produse doar in pereche. Au un cip intre ele tehnic si ele sa zic asa, se recunosc unele pe altele. Nu as spune ca nu ar merge daca folosesti alta, dar, s-ar putea sa fie erori sau sa sune prost la una si bine la cealalta. Plus, galaxy buds, au si chestia aia cu sunet adaptiv, sa zicem ca daca detecteaza ca dintr-o parte se aude o ambulanta, va da volumul mai tare pe partea aia sa comenseze. Daca iei alta random, nu va mai merge chestia asta sad. Poti doar sa cumperi alta pereche sau sa folosesti doar o casa. Imi pare rau sad

| VoidEternal a răspuns (pentru SuNaM):

Nu e un cip, e o procedura de imperechere pe care nu o gasesti in manual neaparat. O secventa de apasare de butoane la un anumit interval sau repetate de x ori combinat cu contactul cu cutia lor. E ceva foarte specific oricum.

Gen scoti o casca din cutie, apesi de 5x rapid butonul, astepti sa faca nu stiu ce sunet, apoi pui casca la loc in cutie si repeti procedura cu cealalta. Asta e doar un exemplu, am avut o pereche de casti care se puteau imperechea in felul asta. Ideea e ca nu e o componenta hardware care face o casca sa recunoasca alta ci o secventa specifica de imperechere.

| SuNaM a răspuns (pentru VoidEternal):

Da. Dar este și ce a legat ori de un cip ( la Air pod uri este un cip 100% știu sigur ). Ori prin soft cum spui tu. Sau poate fi și ceva legat de Seria lor, gen sa nu funcționeze tot prin soft decât dacă sunt produse în serie.

| ItachiUchiha69 a răspuns:

Numai sa ai un tovarăș care are același căști ca și tine.
Si lui sa nu ii meargă una
Și să ți-o de-a ție pe aia funcțională