| RaisaRamona a întrebat:

Sunt in cautarea unui laptop rapid, în special pentru office, dar m-ar interesa si sa vad un videoclip pe Youtube in 4k si cu 60 de cadre. Nu ma intereseaza sa ma joc. Aveti niște sugestii? Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru Office nu ai nevoie de un laptop rapid (nu esti in stare sa dactilografiezi la tastatura nici la limita de 30 caractere /secunda).
Un laptop second hand cu procesor de peste 1.5 GHz si memorie RAM de 2 Gb este mult suficient pentru necesitatile tale daca instalezi pe el un Linux Mint (care are toate programele incluse, cu LICENTA GRATUITA si viteza de lucru mai mare decat oricare windows actual.

Banii-diferenta economisite iti ajung minim 2-3 ani pentru cate o prajiturica /inghetata, fiecare ziwinking

| RaisaRamona explică (pentru Bula):

Si cu ce placa video ca sa ma pot rasfata cu un video pe Youtube in 4k cu 60 de fps? Bugetul ar fi cam de 3500 de lei

| Bula a răspuns (pentru RaisaRamona):

4k x 60 = 240k pixeli pe secunda, deci orice placa video cu memorie mai mare de 256 Mb este buna.

| RaisaRamona explică (pentru Bula):

Ok. Multumesc frumos :*

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaisaRamona):

Depinde acum si de procesor, pentru ca daca iei vreun low-end s-ar putea sa nu duca procesorul decodare 4K. Plus de asta, care e susta cu 4K, atita vreme cit cel mai probabil o sa ai display full HD sau 2K?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva cu SSD. Ce buget ai?

| RaisaRamona explică (pentru GabiDumitrescu):

Pana in 3500 de lei. Dar m ar interesa in special sa pot vedea un video in 4k cu 60 fps.