| extazyboy a întrebat:

Am ca antivirus avastul cand gaseste un virus apare move to chest si acolo ce face il termina? Dati-mi va rog niste antivirusuri bune ce sa nu consume resurse va rog!

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cele mai putine resurse consuma AVIRA! Si cel mai bun pentru tine este Avira Internet Security.
Avira Free Antivirus 2013
Descarca: http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

La Avast cand iti apare move to chest inseamna ca il baga in carantina.
Bafta!

| extazyboy explică (pentru neluL):

Salut multumesc pentru raspunsul dat!

| neluL a răspuns (pentru extazyboy):

Cu placere! bye, bye wave

| extazyboy explică (pentru neluL):

Mai am o rugaminte la tine imi spui te rog de ce imi sacadeaza filmele? pana acum nu am mai patit asa ceva, precizez ca folosesc bs player pro.
As mai avea inca o intrebare dupa parerea dvs care sunt cele mai bune programe pentru pc in afara de tune up utilities 2013?

| neluL a răspuns (pentru extazyboy):

Te ajut dar pune o alta intrebare aici http://www.tpu.ro/adauga-intrebare Ceea ce ma intrebi nu are legatura cu antivirusul.
Pana la urma ai instalat antivirus in pc?

| Radeas1 a răspuns:

Move to Chest inseamna muta in carantina. Adica programul mai exista, insa este inofensiv si nu va fi detectat ca virus.Mare atentie. Daca avast! Sau orice alt antivirus gaseste un Virus in C/Windows nu il sterge si nici nu il muta in carantina daca nu e.exe. Ca antivirus recomand Eset Smart Security ( ori il cumperi, ori il tii decat 30 de zile) sau ramai tot cu avast. Alta solutie e panda cloud dar merge decat cu net. Chiar daca iti recomanda cineva, nu merge niciodata cu AVG pentru ca blocheaza calculatorul. Deci un antivirus (+firewall+antispyware+antispam) care consuma putin este eset smart security. Atentie! TREBUIE SA TII doar UN antivirus in calcualtor. Daca bagi eset, dezactiveaza windows firewall. Ca sa faci asta intra in Control Panel/Windows Firewall/OFF.
Deci, cel mai recomandat de mine este eset smart Security.

| extazyboy explică (pentru Radeas1):

Salut despre asta ce parere ai Microsoft security essentials? sau kaspersky

| Radeas1 a răspuns (pentru extazyboy):

Microsoft Security Essentials este DOAR pentru windows-urile validate si cu licenta. Daca ai windows nevalidat, nu il poti avea.Dar ca si antivirus este unul foarte bun chiar daca e gratis. Merge destul de bine, iar virusii nu prea ii iarta.

Kaspersky ''latra'' foarte des cand intalneste un virus, adica este foarte bun, este pe locul 2 ca si calitate, dar tot pe locul 2 ca si consum de resurse, adica consuma in prostie. Cel mai recomandat sistem pentru Kasperksy, adica intre kaspersky 2011 pana la 2013 este recomandat un sistem de minim de 2GB ram. Pe scurt Kaspersky este unul dintre cele mai bune antivirus dar consuma la resurse in prostie si nu e recomandat daca nu ai un sistem macar cu 2GB ram, oricum Kaspersky e decat pentru 30 de zile. Dupa trebuie platit.

Deci daca nu vrei sa cumperi un antivirus si ai windows licentiat, poti baga Microsoft security Essentials, pentru ca este unul dintre cele mai nemancatoare antivirusuri de resurse.
Hai sa facem un mic top ca sa vezi care sunt antivirusurile care nu mananca resurse multe :
1.Eset Smart Security
2.Nod32
3.Avira
4.Microsoft Security Essentials
5.Panda Cloud AV free
6.Immunet
7.Avast!
8.Comodo Antivirus
9.AVG Free Edition
10. ZoneAlarm Antivirus.

| extazyboy explică (pentru Radeas1):

Am bagat esetul si imi cere un username si o parola si am gasit un user si o parola pe net doar ca nu le activeaza, ai tu un user si o parola pls?

| Radeas1 a răspuns (pentru extazyboy):

Daca iei vresiunea 3.0 poti baga orice parola.

| extazyboy explică (pentru Radeas1):

Salut am bagat esetul versiunea 6.0 dar nu cred ca prea merge deoarece imi merge greu pc-ul tu ce versiune folosesti?

| Alisayer a răspuns:

Microsoft security essentials.
E super il folosesc de mult timp.
Si kaspersky e bun, l-am folosit!

| extazyboy explică (pentru Alisayer):

Salut multumesc pentru raspunsul dat!