| Alecsander98 a întrebat:

Buna TPU.
Am de gand sa achiziționez un laptop si am ajuns in momentul in care trebuie sa fac alegerea intre un procesor bun si o placa video mai slaba sau invers. Laptopul vreau sa il achizitionez de la Altex, pana in 3000 de lei. Sunt student la medicina dar vreau sa il folosesc si pentru jocuri, cat timp o sa am pentru ele. M-am tot uitat si am tot facut comparatii si am dat de faptul ca un procesor amd ( nu mai stiu ce model ) e mai bun decat un i7 de generatia a 7 dar placa video de la un amd e mai slaba decat un geforce. Ajutor, pareri, totul este binevenit, chiar si link cu laptopul doar sa fie de la altex sau media galaxy ( oricum sunt pe aceeasi unda) Multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| Sulty_Mihai_1986 a răspuns:

Iti recomand sa mergi pe Intel/nVIDIA.

| Crackman a răspuns:

Eu am i7 cu amd si sunt multumit, doar ca nu mai joc de ceva timp, mai mult uz normal.

| KlibrDM a răspuns:

AMD mai bun ca i7, ce glume avem noi aici laughing

| ALEXXXL19 a răspuns:

AMD consum ridicat de energie INTEL consum scazut de energie si o putere mai mare eu am ramas suprins de puterea INTEL la curent mic pe langa AMD si da INTEL e mai bun curent putin/performanta mare/caldura putina ce mai vrei AMD putere mica consum mare si caldura mare

| Alecsander98 explică (pentru KlibrDM):

Am folosit un site de comparatie si asa mi-a dat. Ca si procesoare, sunt mai bune. Depinde pentru ce le folosești.

| Alecsander98 explică (pentru ALEXXXL19):

Am inteles. Am folosit un site de comparatie si mi-a dat ca amd e mai bun...dar acum depinde. Eu pe unitate am amd si nu m-a dezamăgit. As merge si pe Intel, ca sa vad ce poate.

| Alecsander98 explică:

Mi-ar ajunge 4 rami? Sau sa aleg 8 rami?

| KlibrDM a răspuns (pentru Alecsander98):

Seria Ryzen (care inca nu e in laptopuri) este mai buna la "lucru" (dar nu si in gaming) decat cele de la Intel, dar un procesor mai vechi AMD e prastie la toate.

| ALEXXXL19 a răspuns:

4 GB RAM sau 8 difera ce faci acum joci mult, modifici fisiere chesti care consuma resurse e necesar multe resurse da 8 dar daca nu faci multe pe el e destul de ok 4 dar mai bine mai mult mai bun

| Alecsander98 explică (pentru KlibrDM):

AMD Quad Core FX-9800P
Am facut comparatie cu acest procesor de la amd si cu un i7 generatia a 6 si cu un i5 generatia a 7 si le-a cam batut... avand in vedere bugetul de 3000 de lei, amd e quad core, Intel e cam dual.

| KlibrDM a răspuns (pentru Alecsander98):

AMD le-a batut in ce? Daca in gaming, sigur nu era un bottleneck de la placa video?

| Alecsander98 explică (pentru KlibrDM):

Tinere. Inteleg ca esti fan înrăit Intel. Treaba sta in felul urmator. Am luat acest model de procesor amd si un model Intel i5 si le-am comparat pe un site oarecare iar rezultatul a fost in favoarea procesorului amd. Acum, daca tu ai folosit si folosesti Intel si esti multumit de el, e bine. Eu am pe unitate un amd athlon x2 si nu m-a dezamagit.

| KlibrDM a răspuns (pentru Alecsander98):

Nu sunt fan Intel. Apreciez seria Ryzen si astept cu nerabdare un laptop care sa vina cu un procesor Ryzen, vreau sa-l iau pentru lucru cand sunt plecat. Dar AMD in trecut a avut mereu produse mai slabe decat Intel (probabil din cauza unui IPC foarte mic)