| carica49 a întrebat:

Buna TPU am doua calculatoare si un router de la tenda, la primul calculator internetul merge perfect dar la al doilea nu merge.Am creat si o nouă conexiune si nimic.Am chemat băieții de la provider si nimic. Ce sa fac ca sa îmi meargă netul si pe al 2-lea pc.Cel mai rapid și cel mai bun răspuns primeste funda.Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stai putin, ca astea-s baliverne, odata ce ai chemat tehnicienii de la isp/provider, cum de nu ti-au facut ei ceva?
Ce ti-au spus ca iti trebuie alt router, ca sunt porturile arse la router sau ce?
Ei trebuie sa ti-l faca in mod normal, daca nici ei nu reusesc, dar nu dai detalii deloc, ce se intampla de nu reusesc, ce fel de eroare da, nu iti mai merge placa de retea sau ce?

| carica49 explică (pentru anonim_4396):

Nu, cei de la provider probabil stiu sa il faca dar ma tot amamna de vreo 2 luni si am hotarat sa il fac singur

| carica49 explică (pentru anonim_4396):

Firul din router ajunge in pc, la primul pc merge la fel si la al doi-lea dar insa la acesta nu merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru carica49):

Mai exact cand conectezi cablul ce iti apare, x? Sau spune ca este conectat, dar cand intri pe google chrome de exemplu nu functioneaza? Pentru ca poate sa fie cablul incorect mufat, sau placa de retea neinstalata.

| carica49 explică (pentru anonim_4396):

Cand conectez cablul imi astept putin si imi arata ca nu am internet

| carica49 explică (pentru anonim_4396):

Am mai avut un router tp-link si la el totul a mers perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru carica49):

Ce inseamna iti arata ca nu am internet? Cine iti arata, fii putin mai dealiat, mai explicit, ca nu inteleg ce vrei sa spui!

| carica49 explică (pentru anonim_4396):

Am win7 jos in partea dreapta este o iconita unde vezi daca ai net sau nu.Acolo mie imi apare ca nu am net adica iconita aceea are ceva rosu pe ea desii cablul de net este in pc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru carica49):

Pai nu ai placa de retea instalata atunci intelegi? Ori cablul este intrerupt pe undeva, dar mai sigur este placa de retea, neinstalata!
Cauta placa de baza pe internet, si acolo gasesti si driver pentru placa de retea, copiezi fisierele pe stick, si le bagi in calculatorul cu pricina, si iti va functiona!

| carica49 explică (pentru anonim_4396):

Ba am placa de retea instalata pentru ca la routerul celalat netul a mers si routerul nu are vreo problema deoarece am incercat cu celalat pc toate porturile (1; 2; 3; 4) si au mers. Daca vrei ma poti ajuta prin teamviewer?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru carica49):

1. Nu ofer ajutor cu nici un fel de program in afara de raspunsul pe acest site!
2. Ai incercat pe routerul actual pe porturile 1-2-3-4, sa vezi daca va functiona asa?
3. Daca spui ca ai placa de retea instalata nu ar avea cum sa nu functioneze, routerul ii da ip automat, ii face conectarea prin cablu automat, fara sa mai faci tu nimic, deci ori placa de retea nu este vazuta in pc, ori nu este instalat driverul corect, incearca si cu alt router, daca face la fel, inseamna ca ai o problema la pc, daca nu face, inseamna ca routerul actual are setat un blocaj pe mac/port, dar asta trebuie testat inainte de toate.