| Walhalla a întrebat:

Sall! Am doua pc-uri si am net la amandoua prin router(romtelecom)..Primul calculator se afla langa router, iar celalalt in alta camera.Am tras cablu pana la al doilea, ca sa am si in cealalta camera.Azi am facut curat in camera unde e primul calculator si routerul, am scos toate cablurile si le-am pus la loc..Insa acum netul nu mai merge decat la primul calculator, la al doilea merge decat u.t.o.r.r.e.n.t..si a aparut o eroare a duplicate name exist on the network..am inteles ca era din pricina faptului ca ambele calculatoare aveau acelasi nume.Am schimbat numele, insa tot nu merge.Am stins routerul,am modificat cablurile in slotur, tot nu merge.Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Un reset al modemului ar trebui sa rezolve problema.
Bafta!

| raduro1985 a răspuns:

Incearca sa schimbi numele care apare in retea. (Network ID).

| servicestorepc a răspuns:

E vrajeala intrebarea asta pentru ca daca iti merge u.t.o.r.r.e.n.t inseamna ca ip-urile sunt ok, ca dns-urile iti functioneaza ca gateway-ul iti raspunde de ce nu vad cum nu iti merge:D sa zicem ca nu e vrajeala, ai un router care are un port de wan si 4 de lan, ai 2 calculatoare care cablurile lor trebuie sa vina in porturile de lan si cablu de net in wan, sau daca e adsl iti vine prin linia telefonica si trebuie sa mai ai 4 mufe de lan, e simplu calculatoare amandoua trebuie conectate in lan si fiecare mufa trebuie sa aiba un led care se aprinde atunci cand conexiunea este ok intre portul in care este bagat cablu si calculatorul conectat, daca ti se aprind 2 porturi totul este ok daca se aprinde unu vezi ca nu ai bagat undeva mufa cum trebuie mai apasa de ele dale dreaqu:D, fii sigur ca pe ambele pc-uri ip-urile sunt puse pe automat si are sa iti mearga, daca nu iti merge intra pe www.storepc.ro du-te la contact si suna direct si te va ajuta cineva de la tehnic sa iti rezolvi problema.

| klauclaudiu a răspuns:

Sall,incearca sa iti aduci aminte cum au fost cablurile bagate, verifica si in unitate sa fie bagate bine..stingi routeru si il pornesti iar..mai dai si un restart la pc..si nu are de ce sa nu mearga.

| Walhalla explică (pentru klauclaudiu):

Am tot facut de-astea...dar nimic...