| sasha8sagh a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru, vreau sa fac un site web, si nu stiu cum, va rog dati-mi ceva intructii sau ceva de genul!

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Procesul de realizare al unui website este unul complex, de lunga durata care trebuie sa respecte anumite reguli pentru a putea obtine in final un produs internet profesionist, complex si actual. Primul pas care trebuie facut in realizarea unei pagini web este stabilirea obiectivului, in functie de care se va stabili numele site-ului si apoi dotarile pe care trebuie sa le aiba serverul unde se va face gazduirea. Astfel, primii pasi de urmat la realizarea unei pagini web sunt:
stabilirea obiectivului si continutul pe care il va avea noul website
stabilirea numelui domeniu pe care il va avea noul website si inregistrarea lui la www.rnc.ro sau la www.rotld.ro. Daca este un domeniu international recomandata este achizitionarea acestuia de la www.eurodns.com
alegerea unui pachet de gazduire in functie de nevoile pe care le va avea noua pagina web si achizitionarea lui de la www.inregistrare-domenii.ro

Dupa ce au fost urmati primii pasi si s-a realizat o schita a proiectului, in care se defineste structura, continutul si functionalitatea paginilor web se trece la realizarea sablonului grafic, a logo-ului si a primelor texte de continut. In momentul in care a fost definitivata grafica pe care o va ingloba noul website se trece la realizarea layout-ului prin transpunerea din desen in pagina html sau php folosind XHTML, CSS si PHP. Imediat urmatoare este etapa transpunerii continutului si a elementelor de functionalitate, aici fiind incluse textele, imaginile sau galeriile foto, butoanele, link-urile, formularele de contact, de cautare in site sau guest book, scripturi de afisare continut si gestionare a acestuia plus multe alte elemente specifice. In practica o pagina web ar trebui sa contina aferenta ei si o sectiune de administrare plus una de statistici; nu omiteti acesti factori pentru ca in viitor vor fi foarte folositori. In mare acestia sunt primii pasi pe care trebuie sa ii urmati atunci cand realizati o pagina web. Desigur, ei sunt mult mai ampli, detaliile sunt numeroase iar cerintele coplesitoare. Odata trecute aceste faze de productie se ajunge in momentul publicarii paginilor web pe internet, upload pe server, test on line, inscriere in directoare si lansarea campaniilor de publicitate. Fiti foarte ordonati si bine organizati atunci cand realizati un website, nu va apucati sa ii faceti publicitate daca nu este terminat, nu scrieti sute de texte inainte de a stabili imaginea de brand; desigur, fiecare element va fi repetat dupa faza initiala de parcurgere a lui, pentru ca in general un proiect odata inceput procesul de executare a lui necesita reveniri asupra deciziilor deja luate si adaptarea la nevoile neanticipate in faza de proiect.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inveti bazele in html si css.

http://www.w3schools.com/html/

cand ai sa reusesti sa faci o pagina te apuci si inveti despre servere web, despre pagini dinamice cu php, despre domenii si subdomenii, despre hosting uri daca vrei sa il pui si online