| Anonimimus a întrebat:

Am nevoie de opinia cuiva experimentat în domeniu. Vreau sa îmi cumpăr un laptop, îmi propun sa îl folosesc pentru programare, dar, fiind începătoare, nu știu ce sa aleg.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai? Da-mi mesaj si te ajut cu sfaturi, idei.

| xerxes1 a răspuns:

Ia-l pe cel mai ieftin.
Pana inveti tu programare se schimba tehnologia de 3 ori.

| flixbuster a răspuns:

Pai si in ce vrei sa programezi?

Daca vrei sa te apuci de baze de date Oracle, Java EE si Weblogic iti recomand i7 cu 16 GB RAM si 512 GB SSD ca sa nu plangi langa el cand iti pornesc toate cele.

Daca vrei C/C++ in Code::Blocks atunci si cea mai ieftina pocnitoare noua de pe piata cu Celeron Nxxxx, 4 GB RAM si 512 GB HDD este perfecta.

| PappZsoltAndras a răspuns:

Depinde si de cat este bugetul si pentru ce fel de programare vrei sa folosesti laptopul, pentru că este programare de C++ care nu necesita nu stiu ce putere, dar mai sunt si programatorii de jocuri unde trebuie sa testezi jocul, programatori de Java unde iară iti trebuie un laptop bun.