| yobogda a întrebat:

Buna TPU am niste cutii de boxe decupate in care ar intra 6 difuzoare le pot lega difuzoarele direct pe fir si dupa aceea intr-o statie de amplificare sa nu mai bag in cutii altceva in afara de difuzoare adica filtre si alte chestii? sau sa leg niste condensatori pe difuzoare, si ce condensatori tinand cont ca m-am gandit sa pun 6 difuzoare cam de 30-50W fiecare...

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Probabil cate 3 difuzoare pe boxa.
Pentru inceput nu ai nevoie de condensatoare. Poti sa le legi direct.
Fiecare difuzor are + si -.
Ca sa vezi care e (+) si care e (-) iti trebuie o baterie de 1.5 v(lanterna).
Legi doua sirme de contactele difuzorului si pui la baterie, nu permanent ci prin contacte scurte. Borna (+) este borna care corespunde cu "ridicarea" membranei difuzorului. Opusul e normal (-). Daca pui invers, membrana va fi "atrasa". Fa de mai multe ori.
Difuzorul nu se arde.
2. Trebuie sa masori rezistenta fiecarui difuzor in parte.Te duci la cineva care are aparat de masurat, sau la un service de televizoare.
Dupa ce ai aflat, le legi functie de iesirea amplificatorului (4 sau 8 ohmi).
3. Legarea in serie:
+ unui difuzor cu - celuilalt difuzor
+ unui difuzor cu - celuilalt difuzor si tot asa, in final rezulta 1 + si 1-
La legarea in serie Rezistenta totala = Suma rezistentelor fiecarui difuzor in parte. (4+4+4=12).
Daca amplif. are 4 ohmi si tu pui 12 se va auzi incet.
3. Legarea in paralel:
toate plusurile la un loc si toate minusurile la un loc.
Va rezulta 1+ si 1-
La legarea in paralel Rezistenta scade.
3 dif. de 4 ohmi, R tot = 1.3 Ohmi
daca ampl. are 4 ohmi si tu pui 1.3 ohmi se va auzi tare, dar ai sa-l arzi in scurt timp.
Poti face combinatii, 2 serie + 1 paralel.
sau 2 paralel + 1 serie.
Oricum iti trebuie un aparat de masura.
Nu poti sa lucrezi "babeste" pentru ca ori arzi difuzoarele ori amplificatorul.

1 răspuns:
| tr3ig a răspuns:

Nepoate. treaba cu electronica e foarte imbarligata. in primul rand nu se pun 6 difuzoare pe o cutie. se pun cam trei difuzoare in de bas si doua de inalti. legare intre ele nu se face direct. se face prin niste filtre de sunet si alte chestii. plus ca acea cutie trebuie dupa izolata fonic. daca vrei sa faci chestia asta cauta pe net mai mult si vezi cum se face sau vb cu un electrician poate te ajuta el.