| Kijk a întrebat:

Am o inrebare pentru cunoscatorii de linux(mai exact Ubuntu). Amun laptop Acer Aspire 5630 cu placa video, VGA nu stiu exact cum i se spune: Intel(R) 945 Express Chipset Family. Unde pot gasi un driver pentru linux(Ubuntu)?

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Dupa ce termini de instalat Ubuntu, leaga-ti laptopul la net. Cea mai buna metoda este sa bagi cablul de retea in placa laptopului pentru ca ai foarte mari sanse ca wireless-ul sa nu iti functioneze atunci.
Dupa ce ai reusit sa te conectezi la Internet, deschide frumos Update-ul si baga mare. O sa iti descarce una alta, o sa se restarteze si, dupa restart, o sa iti apara, in zona de sus (meniul de sus, inspre dreapta) o avertizare, ceva de genul "restricted drivers...". Dai click, vezi despre ce e vorba si instalezi ce doresti: de obicei acolo sunt driverele pentru wireless si placa video.

Iarasi restart si...you're good to go.

1 răspuns:
| ionuutzuu a răspuns:

Nu-ti trebuie driver daca placa video este onboard chiar daca rulezi pe Linux. Daca chiar nu merge cauta exact numele placii pe google si cauta un.rpm pentru. linux, daca nu gasesti incearca cu yum install "numele placii"