| Iasmiine a întrebat:

Am o intr.; Care tip de baterie este mai bun? Alcalina, NiMH, Litiu sau Oxyride?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alcaline

| GeorgianaGeo1 a răspuns:

Alcalina... e foarte cool. adica mie chiar imi plc pentru ca eu am la MP3 si imi merge chiar bine.winking

| Flacarica a răspuns:

Depinde,
nimh - nichel metal hydride, are o concentratie mare de energie dar o durata de viata scurta
litiu sau lithium ion - are o concentratie mare de energie si o masa mai redusa decat cele cu metal si nichel, dezavantajul e ca sunt foarte fragile si predispuse la scurt circuit.

Dar pe ansamblu cele mai bune sunt cele cu lithiu ion polymer care se folosesc la majoritatea telefoanelor mobile aparute din 2002 incoace

Cele alkaline sar din prima din schema singurul avantaj al lor e ca sunt ieftine dar nu si durabile.

oxyridele nu sunt reincarcabile

| Lare a răspuns:

Oxyride

| G3ner1c a răspuns:

Alcalina... cel putin din punctul meu de veder tongue