| MarioCristian2003 a întrebat:

Am o intrebare...De ce atunci cand vreau sa instalez o aplicatie (pe magazin play)imi apare "DESCARCARE IN ASTEPTARE" si ma tine in acest mod si o saptamana. Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am rezolvat cu asta:
https://support.google.com/......er/6241347
Daca nu merge link-ul vezi unde este pauza intre cifre (litere). Asa se intampla la https.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca este pauza intre semnul? de dupa 7 si litera h. Verifica dupa ce-l copiezi in browser!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie resetate cateva aplicatii. Atat am explicat asta pe TPU incat mi s-a acrit. Dar hai ca iti explic si tie.

In primul rand verifica in setarile din aplicatia magazin play metoda de descarcare si/sau actualizare a aplicatiilor. Posibil ca descarcarea ta sa astepte reteaua setata : wifi sau date mobile ( dupa caz ).

Daca nici asta nu rezolva problema, atunci trebuie resetate cateva aplicatii. Cum faci asta? Hai ca iti explic. Sper sa fiu si pe intelesul tau.

Mergi in setarile telefonului si cauta aplicatii sau "manager de aplicatii". Asta optional in functie de versiunea androidului tau. La mine apare Manager de aplicatii pentru ca am Android 5.1.1.

Apoi cu degetul pe aplicatii sau Manager de aplicatii si iti vor aparea aplicatiile instalate din magazin play. Cate sunt, 10-15 aplicatii,dar iti spun ca nu ai treaba aici. Dai cu degetul spre stanga si iti vor aparea aplicatiile descarcate din magazin play si mutate pe cardul SD ( daca exista unul ). Nici aici nu ai treaba. Dai din nou cu degetul catre stange si apar aplicatiile care ruleaza in fundal. Nici aici nu ai treaba.

Dai din nou cu degetul spre stanga si apar "toate aplicatiile". Aplicatiile instalate de tine din Magazin,inclusiv cele cu care a venit telefonul.

Aplicatiile preinstalate cu care a venit telefonul tau nu merg dezinstalate. Asta daca nu cumva ai root la telefon. In schimb ele merg dezactivate si activate din nou.

In toate aplicatiile cauta aplicatia care iti creeaza tie probleme. Care e? Pai Magazin Play! Dupa ce ai gasit dai click pe aplicatie si apar trei optiuni : oprire fortata,dezinstalare actualizari si dezactivare.

Tu dai pe dezactivare. Bineinteles ca inainte sa dezactivezi iti va cere sa dezinstalezi actualizari. Nu e problema,asa se intampla. Ok. Acum ai dezactivat aplicatia. Dar din nou ok pe activati ca daca o lasi dezactivata,nu o mai gasesti deloc in telefon.

Asta s-a numit o resetare a aplicatiei Magazin Google Play.

In continuare, tot in toate aplicatiile, cauta Servicii Google Play si urmeaza procedura explicata mai sus. Tot asa, trebuie dezactivat ai activat din nou. Daca din motive de securitate nu te lasa sa dezactivezi serviciile Google Play, atunci din nou setari/securitate apoi administratori de dispozitiv. Daca nu te lasa sa dezactivezi serv. Google Play trebuie dezactivata mai intai o setare de la administratorii de dispozitiv. Apoi incerci din nou.

Asta din urma, cu admin. de dispozitiv, este optional. numai daca nu te lasa... Am mai spus.

Asta e tot. Sper ca te-am ajutat.

| Rommeo a răspuns:

Mai poate sa fie de la antivirus, daca ai. Parerea mea daca ai antivirus dezinstaleaza-l ca nu ai nevoie de asa ceva.