| GaBrIeL_6760 a întrebat:

Buna TPU am o mare problema, eu impart calculatorul cu sora mea care nu stie sa umble pe el si sterge unele programe si jocuri, cum pot sa fac sa nu se mai poata sterge anumite programe si jocuri, exista vrut program ceva care poate sa rezolve problema asta? ~~va rog un raspun~~

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Cel mai simplu, fara instalare de programe aditionale, este sa folosesti "sistemul" de drepturi ce vine odata cu Windows.
Lasi contul tau Admin, al ei il lasi doar User, nu ii dai drepturi de instalare/stergere.
Click dreapta My Computer -> Manage -> Local Users and Groups -> Users -> Click dreapta pe contul ei -> Selectezi Administrators si dai Remove -> Add si scrii Users la "Enter the object..." si dai OK.
Apoi mergi in Control Panel -> Administrative Tools -> Local Security Settings. Acolo cauti User Rights Assignment. Acolo poti seta ce useri sau grupuri de useri pot face ceva. Nu uita ca tu sa ramai Administrator.

AI GRIJA CE MODIFICI.

6 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Pai sunt programe care restrictioneaza accesu la datele importante din calc... aveam asa ceva la scoala da nu stiu cum se cheama

| cornculapte a răspuns:

Ii faci scurtatura la jocuri pe desktop, ca sa le poata accesa, si pui parola pe folderele propriu-zise. Exista ceva programe pentru parolat foldere, dar nu sunt la curent pentru ca nu folosesc. Sau ai putea pur si simplu sa-i faci scurtaturile si sa-i spui ca daca vrea sa se joace, acolo sa intre. Sa nu mai fie nevoita sa caute si sa rascoleasca tot calculatorul.

| LAlex a răspuns:

Pai daca te uiti in Control Panel e un program cu care poti bloca partitiile. Baga tot ce ai pe desktop in partitia blocata si ca sa intri ai nevoie de parola.

| liveplus a răspuns:

Bine. Vezi ca in calculator ai ceva ce se numeste " restabilire sistem " acel program va inregistra orice instalari si daca ceva e sters poti sa reiei datele calculatorului din acea zi de parca tot de atunci nu s-ar fi intamplat.

| GaBrIeL_6760 explică:

Nu gasesc nici o metoda am facut asa dar tot le sterge crying dar nu stiu cum, cred ca umbla prin Control Panel si da la Add or Romove Program, asa mea ster poate, si sunt disperat ca mea sters si documente importante pentru la scoala sad, daca pun pe un folder parola cu un program de pe net care poti baga parola la un folder, si ia umbla prin Control Panel si la Add or Romove Program
mil mai poate sterge programu care este parolat?

| GaBrIeL_6760 explică:

Mersi @Jmeker chiar mai ajutat ~~~Fundita~~~