| mindyabusiness a întrebat:

Acum 2 zile am cumparat un calculator Myria cu 3GHz și 4 GB RAM. Parintii mei au achizitionat calculatorul si nu mi-au spus ca este cu Linux Ubuntu 14.4. Problema este ca nu merge netul (o sa vina cineva sa-l rezolve) si as vrea sa rulez niste jocuri dar nu pot fiindca imi trebuie ceva program (WINE) sa pot rula jocuri sau fisiere.exe. Sora mea are un laptop si a primit un CD cu Windows 8 pe el. In final intrebariile mele sunt: As putea schimba Linuxul cu Windows 8? Cum as putea rula jocuri sau fisiere.exe fara WINE? (Nu pot descarca Wine fiindca nu am net momentan) Dau funda pentru raspunsul cel mai bun happy

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Da se poate schimba linuxul cu windows(inainte sa faci asta ai face bine sa faci back-up la toate datele care le ai in el pe un hard extern/stick).
Nu poti rula.exe fara wine sau fara alte programe de genu.
Eu pe laptopul meu am windows 8.1 in dualboot cu ubuntu 15.04 si folosesc mai mult ubuntu(windows doar daca este nevoie). Si eu folosesc wine dar doar pentru putine programe la care nu gaesc alternativa in media center.
Daca ai net de la rds sunt o gramada de tuturoale pe net despre cum faci conexiunea pppoe la internet pentru ubuntu.

| Teodoralexandru a răspuns:

Pune windows 7 daca nu stii cum se pune cheama pe cineva care stie, linux nu-i pentru jocuri sunt foarte putine jocuri care ruleaza pe linux si au o grafica naspa crede-ma stiu ce zic

| Teodoralexandru a răspuns:

Linux e praf la capitolul jocuri pune windows 7 si vei ramane surprins. Bafta!

| GeniusExtreme a răspuns:

Pai prima data incearca sa bagi windows xp sau ce vrei tu bootand dupa usb sau dvd ( trebuie sa te uiti prima data la cum sa bootezi un cd sau stick).