| Geanina1107 a întrebat:

Am o mica nedumerire in legatura cu laptop-ul meu, Acer aspire e15 (nu stiu daca o sa va ajute neaparat aceasta informatie), am o impresie ca e virusat, sau cel putin ca se intampla ceva nu prea ok cu el de ceva timp, iar eu nu prea am dat importanta, o sa dau cateva exemple si imi cer scuze de acum daca o sa ma lungesc, insa nu prea pot pune cap la cap ideile si ce pot face. Multumesc de intelegere

-ultima data cand mi-am reinstalat windows-ul a fost prin 2016, in iunie-iulie, cam pe acolo.

-eu nu prea tin cont de obicei de cat spatiu imi ramane in "C", pentru ca stiu ca e destul oricum, dar prin noiembrie, evident anul trecut, am observat ca am ramas cu 4gb liberi, ceea ce evident nu a fost bine, in aceeasi luna reusisem sa ajung si la 2gb, au aparut evident o gramada de erori, mentionez ca nu instalam nimic, si sunt sigura ca nu era in totalitatea greseala mea ca imi scadea "spatiul de stocare", intr-un final am reusit sa ma stabilizez, nu stiu cum, si sa ma mentin pe 5gb.

-tot in timpul ala aveam foarte multe erori de tip blue screen cauzate de placa video din cate aflasem eu, am incercat sa renunt la jocurile solicitante (cel putin asa am crezut ca sunt), pentru ca cel mai probabil laptop-ul nu le "ducea".

-prin ianuarie, anul acesat, nu mai tin minte cum dar am aflat de programul malwarebytes si am zis sa-i dau o incercare avand in vedere ca nu sunt in grații prea bune cu avg, avast, bitdefender si mai stiu eu altele, care nu prea m-au ajutat in trecut.
Am dat o scanare cu malwarebyte-ul si am am primit acest rezultat : https://prntscr.com/gzv9ux (sper ca o sa mearga link-ul). Evident ca am habar ca nu e de glumit cu Trojan-ul, insa m-am gandit ca o sa scap de el, asa ca am finalizat "procesul", si am "scapat" de trojan.

-spatiul de stocare n-a mai crescut, cel putin, il stabilizasem pe la 7gb, si atunci ma simteam bine, adica 7gb mi se pare mult, cu toate ca nu era, insa de cat 4, era mai bine asa.

-erorile au persistat pana intr-un moment cand am reusit sa mai scap de ele

-prin martie, am conectat telefonul prin cablu usb la laptop, pentru a salva niste poze in el, aproximativ 5 minute a durat, iar dupa ce l-am scos am observat ca telefonul nu mai citea cardul. L-am lasat, dupa jumatate de ora si-a revenit. Nu am mai incercat sa conectez telefonul la laptop, avand in vedere ca timp de o saptamana telefonul imi tot facea faza asta cu necitirea cardului, urmata de sim, urmata de "pa-pa telefon". Cei de la service nu au zis exact cauza problemei, ci doar ca e mort. Nu pot spune sigur ca problema a fost cauzata de laptop, dar nici pe telefon nu pot da vina in totalitate (era un Huawei y530).

-o luna mai tarziu mi-am cumparat un nou telefon, dar am tinut sa folosesc acelasi card pentru ca aveam destule poze pe el, si nu prea eram in "cheful" de a-l schimba, si nici nu simteam nevoia pentru ca 8gb imi ajungeau plus 16 de la telefon.

-a urmat ca in iunie cardul sa nu mai functioneze de loc, nu in alt telefon, nu adapter, nu nimic. Probabil era de asteptat.

-in restul verii laptop-ul a functionat normal, cel putin asa cum ar trebui. Am simtit totusi ca nu fac ceva bine, asa ca mi-am luat un adblock ca tot omul.

-ajungem mai prin prezent, ieri aveam intentia sa printez niste foi, evident dupa laptop, dar observ ca imprimanta (Brother MFC-465CN) imi da eroarea 46, si numele ei care e in germana deci nu il mai tin minte. Am cautat pe net rezolvare, practic o resetare a imprimantei, dar nu reusesc sa duc procesul pana la capat, evident pentru ca imi da eroare

-ajungem la ultimul detaliu, cel de azi, mi-am amintit de programul malwarebytes, l-am cautat putin ca nu-l mai aveam instalat si ii uitasem numele, ma rog, am dat un scan evident, primind acest rezultat https://prntscr.com/gzv2tl.

Stiu ca am scris mai mult decat trebuia, dar chiar nu am nicio idee cum de am ajung in situatia asta, avand in vedere ca sunt sigura 90%, cel putin, ca nu am facut nimic care sa-mi afecteze laptop-ul

ALte detalii : - acum, in jur de, o luna am deschis skype-ul si mi s-a trimis automat un link la toate contactele.
-inainte sa instalez malwarebyte-ul nu puteam activa antivirusul propus de windows/firewall-ul.

Răspuns Câştigător
| Mutzi a răspuns:

Poti reinstala windowsul si sa formatezi memoria, dar ca solutie finala daca nu poti rezolva nimic, nu cred ca vrei sa pierzi toate datele. In primul rand, antivirusul de la windows e atat de prost incat ii poti spune provirus. E degeaba. Avast ar fi suficient, avira e prost. Malwarwbytes e foarte bun, chiar cel mai bun, dar ai un trial de 7 zile din cate stiu eu. Virusii nu pareau sa fie cine stie ce, dar tot ar fi bine sa te scapi de ei. Am vazut ca ai zis la un moment dat de un blue screen...am vazut asemenea probleme si am patit o si eu personal. La mine a fost o problema de hard drive, dar poate sa fie orice altceva, depinde de ce erori primesti. Daca doar ti se stingea laptopul brusc, nu e neaparat o problema, probabil e vorba de overheating. Deci daca te joci ai grija cum iti fortezi sistemul si ai grija sa aiba niste loc de aerisire macar. Ti as recomanda totusi un uprade la hard drive sau poate chiar ram. Probabil ai ceva de genul 4 gb de ddr3 sau chiar ddr2. Ceea ce nu e chiar suficient cerintelor din ziua de azi, de asta poate se misca greoi.

6 răspunsuri:
| TheD4rky23 a răspuns:

Iti recomand sa schimbi winows-ul cat mai curand. Adica foarte repede =]. Incearca sa stergi si astea : https://www.youtube.com/watch?v=hOQ14IpacrE.
Ultima varianta ar fi sa reformatezi toate partitiile. Adica spatiu de stocare din C, D, E. Asta se va face cand reainstalezi windows-ul.

| georgiocool a răspuns:

Salut reinstaleaza wind incearca sa faci doar 2 partiti sa nu pierzi multe memorie la multe partiti si ar fi bine" c" sa-l lasi doar cu win nu il incarca cu jocuri etc

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Descarcati nortom security cu proba pentru 30 de zile incearca sati cureti laptopul cu el daca nu meAdvanced SystemCarerge incearca asta daca nu reinstalezi windowsul

| Noone09 a răspuns:

Schimba wind si hard disk-ul ca am impresia ca ai niste bad uri pe el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai trojan care se multiplica si descarca alte maruntaie, or virusi micuti (din cate vad alea cu potential unwanted), dar si alti trojani.
Reinstaleaza-l si nu mai baga absolut de loc jocuri sau programe piratate. Nu mai descarca nimic altceva pentru care nu ai gasit review-uri bune de 10 ori mai mult decat cele rele, cautand pe Google. Foloseste un serviciu cloud (iti recomand Mega, 50GB) si fa back-up la fisierele importante, astfel daca se mai bulesc carduri iti pastrezi fisierele in cloud. Incearca, de asemenea, daca stii ca ai niste fisiere la misto si nu te deranjeaza, sa le pui pe Google Drive. Astfel ai un fel de stick-uri gratuite (facand multe conturi google) care sunt sigure ca nu se vor pierde (decat daca le partajezi si-s crackuri).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mutzi):

Windows defender nu numai ca e degeaba dar si blocheaza anumite programe (Google Chrome) din mers scanand aiurea istoricul, bookmarkurile etc. si fiind buguit de nu pot baga la excluded nimic.