| SpEed07 a întrebat:

Am o placa video veche si vreau sa achizitionez una noua! Placa video trebuie sa aiba date care trebuie sa corespunda cu datele calculatorului? Adica placa are DDR3, si calculatorul meu trebuie sa aiba DDR3? http://www.emag.ro/......G2100HD53H asta e placa!

Statisticile Calculatorului Meu:
-DDR3
-32 bit

Oare merge daca o pun la calculatorul meu? Sau macar trebuie sa corespunda cu statisticile Copmuterului meu? Raspundeti Plzz!

Răspuns Câştigător
| AstonMartin a răspuns:

Nu conteaza tipul de ddr al placii video in concordanta cu tipul tau de rami, cu cat tipul de ddr este mai mare ( vezi ddr5 mai mare decat ddr3, de unde rezulta ca ddr5 este mai rapida si mai actuala), si nici numarul de biti, poti sa-ti pui si pe 256, 320 de biti, cu cat sunt mai multi este mai bine.
Placa aia video aleasa de tine este foarte, foarte slaba, deoarece este pe 32 de bit (vei juca decat supermario cu ea), si are si ddr3. Uite niste recomandari de placi video mai bune, asemanatoare la pret cu cea aleasa de tine: http://www.emag.ro/......t/f1f3f4f5
In concluzie, trebuie sa ai si o sursa, care sa nu se arda daca pui o placa video noua, si sa nu te astepti sa joci jocuri foarte noi, cu o astfel de placa video la buget 150 lei, daca poti face un efort si ia-ti una de vreo 250 lei cu ddr5 si 128 biti, procesorul trebuie sa fie si el in stare sa ruleze jocurile actuale. Numai bine!

1 răspuns:
| IulianP a răspuns:

Va fi compatibila cu sistemul tau, atata timp cat ai un slot PCI-Ex pe placa de baza.
La ce vrei sa folosesti placa video?
Spune exact restul componentelor tale; in special placa de baza, CPU-ul, sursa si monitorul.
Sa stii ca placa aia este foarte slaba, si nu merita banii. Mergi cel putin pe un GT 440 512MB: http://bit.ly/H6bjOp