| 1Rox1 a întrebat:

am o problema, aseara pisica mea s-a urcat pe laptop cat eu stateam pe el si cred ca a apasat niste taste cu labutele pentru ca nu imi mai merge cursorul. Acum nu stiu cum sa il repar, ma ajuta-ti?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
La tastele F (F1 - F12) ai touchpadul pe undeva, in general e un dreptunghi taiat diagonal din stanga-sus in dreapta-jos.

Apesi tasta respectiva, testezi, iar apesi, iar testezi.
Daca nu merge, apesi Fn simultan cu tasta respectiva, testezi, si repeti si asta de doua ori.
Succesuri!
P.S. Daca n-o gasesti da-mi o poza cu tastatura si iti zic eu care e

| 1Rox1 explică (pentru CataC):

Nu prea vreau sa incerc pentru ca as putea face alta prostie, am incercat deja F-urile separat, daca mi'ai putea spune tu ti'as fi recunoscatoare si ti'as oferi fundita, nu iti pot trimite poza, nu se incarca.

| 1Rox1 explică (pentru CataC):

Gata am reusit sa gasesc, din intamplarelaughing))..multumesc...nu reuseam daca nu imi ziceai de Fn. big grin

| CataC a răspuns (pentru 1Rox1):

Multumesc de raspuns castigator. Toate pozele alea de pe F-uri merg doar in combinatie cu Fn. big grin
Ma bucur ca ai reusit, sa tii pisica legata tongue

9 răspunsuri:
| Alexandr a răspuns:

Incearca sa lovesti un pic mous-ul... poate merge.

| 1Rox1 explică (pentru Alexandr):

Cu mouse merge, nu mai merge touchpad-ul de la laptop.

| ChrystianSandu a răspuns:

Posibil ca a pasta pe tastele F, cele de sus. Poate nu a apas pe nimic si a fost o coincidenta. Da un restart, iar daca nu merge incearca sa te duci in control panel la mouse settings si sa vezi daca este dezactivat de acolo.

| 1Rox1 explică (pentru ChrystianSandu):

E activat. sad

| ChrystianSandu a răspuns (pentru 1Rox1):

Ah... Daca il gaseste si nu merge si este activat, inseamna ca s-a ars mouse-ul. Poti cumpara unul cu 5 lei, iar pentru pisica poti sa ii iei un ghem de lână.
Daca este touchpad-ul, atunci posibil că ori ai luat o minune de pe internet ori a fost dezactivat cumva din taste. Da o scanare pentru virusi, sau porneste-l in Safe Mode sa vezi daca acolo merge, daca da este de la sistemul de operare, daca nu, s-a ars (ceea ce este foarte putin probabil). Si pentru pisica un ghem de lână.

| 1Rox1 explică:

E vorba de touchpad nu de mouse, eu nu vreau sa folosesc mouse, eu vreau touchpad-ul iar ala nu mai merge, nu vreau mouse nou si nici pentru pisica nu am nevoie de nimic, vreau doar sa rezolv problema si nu stiu cum, daca as sti ce taste a apasat poate le-as apasa din nou si as intoarce actiunea.