| Ingriduuu a întrebat:

Ce lucruri trebuie sa "urmaresc" la un monitor? Monitorul meu s-a stricat si vreau sa-mi iau unul nou, dar, am nevoie de niste informatii(de ex. cati pixeli trebuie sa aiba, contrastul cum trebuie sa fie, rezolutia de cat trebuie sa fie etc.)... Daca mi-ati putea spune si parerea voastra si la cea mai buna firma de monitoare v-as fi recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| denyemy a răspuns:

Rezolutie, contrast si luminozitate cat mai mari, diagonala alegi de cat iti permiti, dar cu cat e mai mare e cu atat mai buna, oricum sub 19 inchi nu se merita, pentru jocuri trebuie si un timp de raspuns mic, 4 milisec. de exemplu e unul mediu... Si conectivitate, HDMI de preferat.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Daca il vrei pentru jocuri trebuie sa aiba timpul de raspuns cat mai mic (mersi-milisecunde), cat mai multe tipuri de conexiune (vga, hdmi). Pentru rezolutii, te uiti la placa video (ce rezolutie suporta in digital-hdmi si analog-vga)-difera intre ele si deasemeni tot la placa video te uiti ce FPS (frame per second) la diferite rezolutii.
ex. Pot sa ai 30 FPS in digital HD si
50-60 FPS in analog-vga si atunci vei avea surprize daca vrei sa joci jocuri la rezolutii mari si FPS mari pentru ca
monitorul nu suporta. In rest pentru utilizare obisnuita nu are nicio importanta ce-ti cumperi-dupa gustul tau.

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie sa aiba rezoluti cat mai mare, important sa aiba acelasi tip de conexiune de care dispune calculatorul tau, vga, dvi, hdmi, ca sa nu ai probleme la momentul cand il conectezi. si ca dimensiune eu cred ca intre 21" - 23" e suficient. ca si marca, mie personal imi plac samsungurile, insa mai e Asus, Sony, LG, etc. in ziua de azi ai de unde alege. de asemenea poti cumpara un televizor cu aceeasi diagonala pe care sa il folosesti si ca monitor. trebuie doar ceea ce am vorbit...sa aiba tipul de conexiune la fel cu al calculatorului.

| raresandrey a răspuns:

Samsung SyncMaster 50000:1Dynamic Contrast.

| andrewdica9 a răspuns:

16 inch... 1376x768 rezolutia