| Christinaaaaaaaaa a întrebat:

Am un document in notepad care are doar caractere de genul " B9AE4DF80DB374CEEC1ED27D07274B98AEDC08A1 ".
Cum pot face ca sa citesc documentul?
Fundaa!

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ala este un sir hexa se cheama (valorile sunt cuprinse intre 0-9 si A-F).

Daca vrei sa vezi cum se traduce, atunci du-te pe net si cauta un convertor hexa - to string.

Sau poti sa incerci aici: http://www.string-functions.com/hex-string.aspx

| djphilosoph a răspuns:

Pai... S-ar putea sa fie format.doc. docx.pdf sau orice alt format. Esti sigur ca acel format este.txt? Daca da, inseamna ca textul este criptat cu vreun program. Daca nu, trebuie sa stii ca unele formate de word se pot porni si cu wordpad. Daca chiar nu merge, trebuie sa iti iei Adobe Reader:

get.adobe.com/ro/reader/

Sau daca este word descarca Microsoft Office Word.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?!

| djphilosoph a răspuns:

S-ar putea si sa fie HEXA.
Daca este asa, atunci, incearca:

www.string-functions.com/hex-string.aspx
Este online si nu necesita download.