| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire E15, cu procesor i5-5257U (2.7 GHZ, 3MB L3 cache), placa video Intel Iris Graphics 6100, up to 3839 MB Dynamic Video Memory, 8GB DDR3 L si 500 GB HDD
La acest laptop pot schimba placa video? Daca da cu ce placa?

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu poți să schimbi placa video deoarece aceasta este integrată în procesor. Nici nu cred că poți să schimbi procesorul, e posibil să fie sudat de placa de bază.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Verifica ce tehnologie are procesorul, in cazul in care procesorul e baytrail inseamna ca e fixat pe placa de baza si nu poti face nimic, pentru a verifica asta, descarca aplicatia CPU-Z. Chiar si o placa dedicate laptopul nu se va imbunatati foarte mult. Laptopurile nu sunt bune pentru jocuri, sunt multe piese inghesuite care nu pot fi racite ca si cele dintr-un PC iar performantele sale sunt foarte jos. Bafta happy

| IneedYouAlotBabe a răspuns:

Da poți să o schimbi dar căuta pe net compatibilitati cu procesorul și placa de baza. În orice caz nu merita să investești într-un laptop. Am un computer cu i5 și depășește de o mie de ori i5ul unui laptol

| MartinelUrsuletulStefan a răspuns:

Nu te apuca sa schimbi componente, mai bine vinde-l si cumpara unul nou, parerea mea...