| RuTaCaTe a întrebat:

Am un laptop Asus K55VD cu un procesor Intel Core i3-2350m 2, 3 GHz, 4gb ram, placa video Nvidia Geforce 610m 2gb si placa de baza ASUS eK COMPUTER INK. K55VD. In viitor as vrea sa imi schimb procesorul cu un i7 (ideal) sau macar un i5, sa mai adaug 4gb ram si sa inlocuiesc hdd-ul cu un ssd plus un hdd extern. Ultimile doua sunt realizabile dar nu stiu daca procesorul se poate schimba, aici va rog sa ma ajutati. In caz ca se poate schimba si se gaseste pe piata, o sa fie o evolutie? Am citic ca in 90% cazuri e inutil sa il schimbi. O sa suporte placa de baza puterea procesorului? Ii va da destul curent? Desigur caldura disipata o sa fie mult mai mare, o sa faca fara racirea laptopului?(folosesc si coolerpad) Vreau sa ma joc pe acest laptop, nu vreau ultimele jocuri aparute, totusi e un laptop, vreau ceva jocuri din 2013-2014

2 răspunsuri:
| AlexAndrei96 a răspuns:

Acum depinde. Exista procesoare, placi video si ce-ai mai zis tu speciale pentru laptop, pentru ca exista si diferente. Iar un procesor de laptop (i7) e mult mai scump decat unul de calculator. Cred ca laptopul tau e destul de bun, i-as mai pune 2-4 gb ram, dar la procesor nu cred ca se poate.

| RuTaCaTe explică:

Nu cred ca imi e destul pentru jocuri