| korenix a întrebat:

Am un laptop HP compaq cq58 si vreau sa cumpar o placa ram.
Faza e ca nu stiu ce ram, sa se potriveasca.
Treduie sa ma iau dupa ddr? Si habar nu am ce ddr am.
Imi puteti spune cum imi dau seama, ce placa am si cum sa imi cumpar alta.
Sau recomandatimi cateva de 2 sau 4 gb.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faza este ca adaca ai 4 Gb nu mai poti pune, laptopul are numai 4 Gb intr-un singur slot din fabricatie.

| korenix explică (pentru Salontanul):

Pai nu conteaza, pot sa ii dau upgrade cu inca o placa.
Am cautat pe net si am gasit ca maxim placa de baza suporta 8GB.
Daca laptopul are 2 sloturi si doar unul e ocupat celalalt pentru ce e pus acolo, de bibelou? laughing
Asta stiu eu sigur ca are 2 sloturi ca am desfacut laptopul de multe ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru korenix):

Te-ai gandit ca poate nu suporta 8 giga si ai doua sloturi pentru memorii de cate 2 giga/In fine, cumara dar mi-e sa nu o cumperi degeaba. Vezi ca e programul sleecy care iti zice ce model de ram iti suporta.

| Salontanul a răspuns (pentru korenix):

Ha, ha, ha. Razi ca tine. Ca n-ai dat denumirea corecta a laptopului. Ca denumirea se da si prin grupul de cifre si litere inscriptionat pe spate la pozitia Model. Dar logica si carnea de porc sunt doua care se lasa mai greu ingurgitate. Ai dreptate. La modelul cu AMD (la Intel nu) sunt 2 sloturi a cate 4 Gb.RAM. Fiind DDR 3 poti sa iei orice memorie SO-DIMM 4 Gb. de 800 sau 1066 Mhz. Mai mult nu suporta.

| Jipa95 a răspuns:

De ce ai vrea sa pui mai mult memorie ram intr-un laptop care din cate am vaut eu are deja 4gb ram? http://www.emag.ro/......D14P9BBBM/

Oricum daca vrei sa cumperi un modul ram mai mare trebuie sa il scoti pe celalalt mai mic ( nu ai decat un slot ). Si iti spun de pe acum ca nu te-ar ajuta cu nimic mai multa memorie ram in acel laptop. Nu la ce performante are.

| korenix explică (pentru Jipa95):

Nu e laptopul acela!
Am doua sloturi de ram, care unul este ocupat de 4 gb si mai vrau inca 4, maximul e de 8.
Dece sa nu ma ajute cu nimic?
Iti spun si ce are daca este nevoie big grin
Procesor: Dual-core Amd E1-1500 APU 1.48 GHz.
Ram: 4 GB
Windows: 8.1, 64 bit
Placa video: AMD Radeon HD 7310 2GB.
Si ramul este ddr3 big grin.

| gelu1970 a răspuns:

Instaleaza speccy free. o sa iti dea toata informatia despre ram, inclusiv cine e fabricantul, si daca ai slot liber pentru inca o placuta sau nu.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Instaleaza Everest! Iti arata tot ce ai in computer!
Everest
http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__1/file__4566