| Florin_4402 a întrebat:

Buna TPU
As dori sa stiu daca urmatoarea sursa FORTRON - FSP500-60APN+ - 500W http://www.damfis.ro/......ive--.html
Ar putea sa suporte PC din uramatoarea poza : http://imageshack.us/f/694/46436882.png/

Astept raspunzuri si sugestii dau funda!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Va tine, dar configuratia este destul de dezechilibrata; procesorul ala nu merita, memorii gasesti si mai ieftine dar la fel de bune, carcasa este destul de inghesuita.
In 3000 RON poti merge pe asa ceva: http://bit.ly/KErOTS
Ai un CPU care se descurca excelent in gaming si un GTX 560Ti care va rula orice joc la detalii maxime chiar si in FullHD.

17 răspunsuri:
| Florin_4402 explică:

Multumesc pentru sfaturi dar as dori sa iau de la damfis caci este in orasul meu TM si au si montare gratuita daca vrei uitate la ei pe sait si fami un PC putrenic pentru jocuri si sa poata rula si multe aplicatii impreuna cu el

| Florin_4402 explică:

Pai ce imi recomanzi pentru a rula aplicati impreuna cu jocul si cele mai noi jocuri la setari max am un buget de cam 3.200 ron vezi ce poti face
Eu am ales AMD FX deoarece are si un prieten acelasi model si ii merge ori ce joc cu setarile MAX cu o placa video GTX 260 dar nu in full HD
Dupa mine si dupa ce am vazut se descurca desctul de bine pentru mine asa ca nu as vrea sa renunt la el...
Astept recomandarii!

| IulianP a răspuns (pentru Florin_4402):

In jocuri i3-ul este cel putin la fel de bun ca si FX 6100.
Plus ca in FullHD placa video trage greul; i3 + GTX 560Ti fiind mult peste FX 6100 + HD 6770.
Plus ca i3-ul are si avantajul unui consum mai mic, si deci temperaturi mai mici.
Cauta si tu comparatii intre cele 2 procesoare, si ai sa te convingi.

| Florin_4402 explică:

I3 este un procesor dual core nu stiu exact daca e ce-a ce caut poate placa video o pot schimba cu un 550TI destul de ieftina 507 RON si as obtine peformante bune si cu AMD FX deoarece caut un procesor cu multe nuclee sa sa poata face multe lucruri deodata prietenul meu are in Battlefield 3 pe ultra cu AMD FX 40 FPS + cand vb cu mine pe skype cand nu are 50+ deci eu cred ca ar fi suficent pentru mine daca as avea bani as lua un i5 cu 4 nuclee dar cu nu am asta e...

| Florin_4402 explică:

Am vazut ceva comparati intre i3 si FX 6100 din ce am vazut pana acum FX castiga... dar i5 2500k il ia pe fx 6100 dar nu si pe fx 8150 probabil ca un i7 e mai bun ori cum nu am eu bani de asa ceva
Si apropo prietenul meu are GTX 260 DDR3 si are performante foarte bune deci cu o placa video care are DDR5 ar trebui sa ai si mai bune chiar daca eu nu se joaca in full HD ca nu suporta monitorul.Nu cred ca ar pierde mai mult de 10 fps deci pot zice ca as fi multumit de performantele pe care mi le ofere AMD FX!

| IulianP a răspuns (pentru Florin_4402):

Eu doar ti-am recomandat ceva cu un raport pret/performanta foarte bun.
Daca tot zici ca ai 3200 RON, poti merge pe un quad-core Ivy Bridge + HD6850: http://4.bp.blogspot.com/......titled.jpg
Banii tai, alegerea ta.

| Florin_4402 explică:

Multumesc pentru sfatrui o sa tin cont de ele acum ma uit la ce mi-ai recomandat

| Florin_4402 explică:

A si GTX 580 nu ar fi mai buna decat HD 6850 ca e la acelasi pret si din cate am vazut e mai buna astept sa vad ce zici...

| Florin_4402 explică:

Am facut niste mici modificarii vezi in poza si zi-mi ce parere ai...
http://imageshack.us/f/252/noutatii.png/

| Florin_4402 explică:

A si i5 e 2400k sau 2500k ca nu stiu exact ca nu scrie dar cred ca 2400k...

| Florin_4402 explică:

A inca un lucru nu sti cam cat fps as avea in witcher 2, LA noire, si BF 3 ma gandesc din ce am vazut pe youtube ca in full HD cu ultra ar trebui sa am peste 30 FPS. Aste fiind putin deoarece pe i5 la BF 3 pe ultra cu o placa video mai slabuta si i5 model asemanator 2.8 GHz avea peste 40
O sa il cumpar luna asta daca totul merge bine multumesc pentru sfaturi
(In prezent am Intel celeron 3.08 Ghz, AH3450 O.C si 1.5 GB ram ddr 1 cu care am putut rula MW 3 la 15 fps + ceea ce e destul pe bine ori cum acum intelgei de ce vreau sa iau ale PC)

| IulianP a răspuns (pentru Florin_4402):

Unde ai vazut tu GTX 580? Aia cost 2000+ RON.
GTX 550Ti este sub HD 6850 ca si performanta. Ramai la sistemul recomandat de mine.
Oricum cu HD 6850 nu vei rula BF 3 pe ultra la FullHD.
Procesorul este i5 3450 care este din noua serie Intel Ivy Bridge; nu are nici o treaba cu 2500K din seria Sandy Bridge. 2400K nici nu exista, este doar i5 2400.

PS: Cel mai bine mai revii cu 2-3 zile inainte de achizitie.

| Florin_4402 explică:

Bine voi reveni cu cateva zile inainte de achizitie dar ori cum GTX 580 e la acelasi pret ca HD6850 deci voi merge pe GTX...

| Florin_4402 explică:

Voi reveni poate se fac si niste schimbari la pisese pe sait oricum raman pe HD6850
Multumesc mult pentru sfatrui si pentru faptul ca mi-ai raspuns la intrebarii si ca ai fost rabdataor!

| Florin_4402 explică:

Am o ultima intrebare imi poti recomanda o placa video puternica sa pot rula BF3 in Full HD?
Multumesc!

| IulianP a răspuns (pentru Florin_4402):

Pentru jocurile mai noi si cele viitoare recomand de la GTX 560Ti in sus.

| IulianP a răspuns:

Ce ti-am recomandat mai sus este maximum de performanta ce poti scoate din bugetul tau.
Sa stii ca si la eMAg au asamblarea care costa 20 RON, iar transportul este gratuit.

Daca totusi vrei sa cumperi de la acel magazin, alege componentele recomandate de mine.