| baiatuucupizzza a întrebat:

Astazi am achizitionat o placa de retea wifi pentru desktop-ul meu,am instalat-o si a mers bine,apoi am intrat pe laptop si cand sa intru pe net imi apare un semn cu smnul exclamarii la wifi, mai am si o tableta si ea merge.Routerul este un Huawei hg655b.Am dat restart la router dar degeabasad

1 răspuns:
| tomthecat a răspuns:

Probabil că tu nu doreşti să te conectezi fără cablu la routerul wireless Huawei HG655B (deşi ai putea să faci acest lucru) şi încerci să te conectezi la Internet PRIN CABLU dar ai uitat să introduci cablul de reţea (UTP) care vine de la ieşirea LAN1 (de la router) în intrarea (conectorul RJ-45) plăcii de reţea. Din acest motiv, placa de reţea "simte" că n-ai conectat cablul de reţea în ea. Ar mai fi o problemă, este posibil ca placa de reţea să nu se fii configurat cum trebuie în Windows (nu s-a instalat deloc sau s-a instalat cu eroare) probabil că ai instalat-o fizic ca hardware dar n-ai instalat-o dpdv software (n-ai instalat driverul de pe CD-ul pe care l-ai primit cu placa de reţea) sau n-ai căutat pe site-ul producătorului, driverul de care ai nevoie.